USA nie udało się zablokować Antigui

Opublikowano: 31.01.2013 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 666

Światowa Organizacja Handlu (WTO) zatwierdziła plan Antigui, która ma zamiar uruchomić serwis udostępniający treści chronione w USA prawem autorskim. Tym razem Waszyngtonowi nie udało się zablokować złożenia przez Antiguę odpowiedniego zawiadomienia do WTO.

Spór pomiędzy Antiguą i Barbudą a USA rozpoczął się przed około 10 laty. Wówczas na obu karaibskich wyspekach kwitł przemysł online’owego hazardu. Zatrudnionych było w nim około 4000 z 81 000 mieszkańców. Władzom USA nie podobało się jednak, że ich obywatele za pośrednictwem internetu oddają się hazardowi i doprowadziły do zablokowania możliwości korzystania z online’owych kasyn oraz przetwarzania elektronicznych płatności z terytorim USA. Spowodowało to upadek online’owych kasyn. Obecnie przemysł ten zatrudnia około 500 osób.

Antigua złożyła skargę do WTO, a ta uznała, że wysepka ma prawo udostępnić treści chronione w USA prawami autorskimi. Rocznie Antigua może udostępnić treści warte 21 milionów dolarów.

Zwykle przy okazji takich sporów WTO pozwala na podniesienie taryf celnych, jednak wymiana handlowa pomiędzy USA a Antiguą jest tak mała, a szkody wyrządzone gospodarce wysepki przez USA tak duże, że zastosowano bardzo nietypowe rozwiązanie. Wspomniane 21 milionów dolarów rocznie to niewielki odsetek odszkodowania, o które pierwotnie występowała Antigua, domagając się 3,44 miliarda USD.

Antigua już raz próbowała wdrożyć w życie zatwierdzony przez WTO plan, jednak przed jego rozpoczęciem miała obowiązek poinformowania o tym WTO i uzyskania ostatecznej zgody. Waszyngtonowi udało się to zablokować. Teraz plan Antigui został zatwierdzony.

Wyspa uruchomi witrynę udostępniający amerykańską muzykę, gry, filmy i programy telewizyjne. USA w oficjalnych komunikatach nazywają to “piractwem autoryzowanym przez rząd i grożą konsekwencjami. Stany Zjednoczone przekonywały Antiguę, by rozważyła propozycje, które będą korzystne dla jej gospodarki. Niestety, Antigua odrzucała te propozycje, wysuwając nierealistyczne żądania” – informują przedstawiciele administracji prezydenta Obamy.

“Agresywne działania, które doprowadziły do zamknięcia online’owych kasyn spowodowały utratę tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy oraz zajęcie przez Amerykanów miliardów dolarów należących do operatorów kasych i ich klientów. Jeśli jakiś kraj zaszkodziłby w podobny sposób Stanom Zjednoczonym, Antigua bez wahania poparłaby USA w ich dochodzeniu sprawiedliwości” – oświadczył Harold Lovell, minister finansów Antigui.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: DailyTech
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.