USA nakładają nowe sankcje na Kubę

Opublikowano: 25.07.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1001

Żadnych zmian w stosunkach amerykańsko-kubańskich. Stany Zjednoczone ogłosiły nałożenie sankcji na ministra Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kuby oraz na jedną z brygad podległych kubańskiemu ministerstwu spraw wewnętrznych. To odwet za niepowodzenie niedawnych protestów antyrządowych, a jak zapowiada Waszyngton – to dopiero początek.

Podczas kampanii wyborczej Joe Biden zapowiadał cofnięcie części drakońskich sankcji, jakie jego poprzednik nałożył na Kubę. Teraz z tych – i tak mało wiarygodnych obietnic – nie zostało kompletnie nic. „To dopiero początek” – zapowiedział prezydent USA. „Stany Zjednoczone będą nadal nakładać sankcje na osoby odpowiedzialne za ucisk ludu kubańskiego”.

Według lewicowych intelektualistów, polityków (z byłym prezydentem Brazylii Lulą na czele), aktywistów i artystów, którzy podpisali się pod listem otwartym do Bidena, należałoby raczej zdjąć embargo z Kuby i nie utrudniać jej zakupów leków, sprzętu medycznego czy żywności. Tym bardziej w warunkach pandemii. Demokratyczny prezydent puścił jednak ten głos mimo uszu.

Na razie sankcjami został objęty Alvaro Lopez Miera, minister Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kuby, a także jedna z brygad podległych kubańskiemu MSW, która według Amerykanów brała udział w rozpędzaniu protestów antyrządowych i zatrzymaniach ich uczestników. Kubański MSZ odpowiedział: sankcje są bezpodstawne.

Władze Kuby potwierdziły, że osoby zatrzymane po demonstracjach staną przed sądami za podżeganie do zamieszek, wandalizm czy za napaść. Demonstracje, które zaskoczyły światową opinię publiczną i były szeroko relacjonowane w mediach zachodnich, były nieporównywalnie mniej liczne niż marsze poparcia dla Komunistycznej Partii Kuby i tworzonego przez nią rządu (o tym już jednak media tak chętnie nie pisały). Na wezwanie prezydenta Miguela Diaz-Canela na ulice kubańskich miast ze sztandarami kubańskiej rewolucji i pod hasłem „Zakończcie blokadę” wyszły dziesiątki tysięcy kobiet i mężczyzn.

Do kolejnych uderzeń w Kubę i jej rząd wzywa Bidena kubańska emigracja na Florydzie. Również w ostatnich dniach miały tam miejsce marsze „solidarności z Kubą”, podczas których brzmiały apele o nowe sankcje i większe starania o „przywrócenie Kubie wolności”. W demonstracjach emigrantów wzięło udział być może nawet więcej osób, niż w rozdmuchanych przez amerykańskie media protestach na wyspie.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. urartur 26.07.2021 09:16

    Ameryka obecnie jest w pełni rządzona przez PLEMIĘ WĘŻOWE – ZIDY – po polsku ŻYDZI. smutne jest to że oddaliśmy się amerykańskim bandytom. Jak PIS odda władzę wojsku, dopiero się obudzicie, że Polską rządzi amerykańska armia, a Polska jest korporacją. Czy o to chodzi żydom rządzącym naszym krajem, byśmy zbankrutowali; a Polskę mógł przejąć amerykański kartel żydowski?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.