USA naciskały, by Brazylia i Panama nie przyjmowały lekarzy z Kuby

Opublikowano: 17.03.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1470

Amerykański Departament Zdrowia w opublikowanym raporcie przyznał, że władze USA wywierały silną presję na Brazylię i Panamę, aby te nie dopuszczały do obrotu rosyjskiej szczepionki i nie przyjmowały kubańskich lekarzy.

Potwierdzenie przyniósł coroczny publiczny raport Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Napisano w nim, że władze USA wykorzystały „dwustronne stosunki dyplomatyczne” między Waszyngtonem a Brasilią, aby wymusić na największym kraju Ameryki Południowej i jednym z najciężej dotkniętych pandemią na świecie niedopuszczanie do obrotu preparatu Sputnik V, produkowanego przez rosyjski państwowy Instytut Gamaleja.

Jak podkreślono w raporcie, działania te miały na celu „powstrzymanie Rosji przed zwiększeniem wpływów” w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Nie doprecyzowano jednak, w jaki sposób zatwierdzenie dodatkowej „szczepionki” w państwie z tak dramatyczną sytuacją epidemiczną zagroziłoby wpływom USA. W części raportu zatytułowanej „Zwalczanie szkodliwych wpływów w obu Amerykach” napisano też, że Stany Zjednoczone wykorzystywały kanały dyplomatyczne „w celu przeciwstawienia się wysiłkom Kuby i Rosji”, nazywanych tam „złośliwymi krajami”.

Tymczasem Panamie USA zaoferowały pomoc techniczną z Centrum Kontroli Chorób (CDC), pod warunkiem, że kraj ten odrzuci każdą ofertę pomocy w walce z pandemią ze strony kubańskich lekarzy. W tym miejscu Departament Zdrowia również nie pokusił się o wyjaśnienie, w jakim sposób naruszyłoby to interesy Stanów Zjednoczonych. Presja jednak na niewiele się zdała – w grudniu 220 kubańskich medyków przybyło do Panamy wesprzeć lokalną służbę zdrowia w walce z koronawirusem.

Pomimo sprzeciwu i presji USA, preparat Sputnik V został dopuszczony do obrotu w prawie 30 krajach, w tym kilku w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Jego zaakceptowanie coraz poważniej rozważa także Unia Europejska. Również na przekór amerykańskiej nagonce kubańscy lekarze w samym tylko roku pandemii przybyli z pomocą ponad trzydziestu krajom na trzech kontynentach.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.