Hurtowo zabijali cywilów w Afganistanie pod koniec okupacji

Opublikowano: 09.12.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1457

Według opublikowanego studium prestiżowego, amerykańskiego Uniwersytetu Browna, liczba cywilów zabitych przez armię lotniczą Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników wzrosła w latach 2016-2019 o ok. 330 proc. Wczoraj zareagował Pentagon, według którego ta ocena jest „tendencyjna”.

Studium opublikowano 7 grudnia w ramach szerszego projektu naukowego „Koszt wojny”, prowadzonej przez USA w Afganistanie od 19 lat i ostatecznie przegranej. Podpisana w lutym tego roku przez Amerykanów kapitulacja wobec talibów (Pasztunów) przewiduje, że do końca kwietnia przyszłego roku wycofają oni swe wojsko w całości. Naukowcy skupili się na bombardowaniach lotniczych – z dronów i samolotów, by odkryć, że w ostatnich latach USA i NATO spuściły na ludność afgańską wielokrotnie więcej bomb, niż w najkrwawszym roku 2011.

Wojenne rekordy pobito jednak w zeszłym roku, gdy – wg częściowych danych ONZ – bombardowania zabiły najwięcej cywilów od początku inwazji i okupacji Afganistanu. Badanie uniwersyteckie nie objęło liczby cywilów zabitych wskutek działań naziemnych. Jeśli przyjąć tylko potwierdzone przypadki, USA zabijały z samolotów średnio 1134 cywilów rocznie w latach 2017-2019. Dyrektor studium Neta C. Crawford uważa, że wzrost śmierci jest związany ze zdjęciem ograniczeń w bombardowaniach NATO w 2017 r., zdecydowanym przez Pentagon, który próbował pokonać ruch oporu poprzez terroryzowanie ludności, która go popiera.

Pułkownik Sonny Leggett, rzecznik sił amerykańskich w Afganistanie, uważa, że badanie jest „stronnicze”, gdyż nie obejmuje cywilnych ofiar ruchu oporu. Talibowie nie mają jednak żadnego lotnictwa, a jeśli brać pod uwagę rannych i trwale okaleczonych przez bombardowania NATO oraz ofiary działań naziemnych a szczególnie min, Afganistan pozostaje krajem najbardziej okaleczonym na świecie. Liczba inwalidów – w tym kobiet i dzieci – jest najwyższa w stosunku do liczby ludności od wielu lat. Talibowie, choć kontrolują większość kraju, mają problem nie tylko z okupacją i kolaboracyjnym rządem w Kabulu, ale i Państwem Islamskim przywleczonym przez Amerykanów z Iraku.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o