USA i Francja razem przeciw Iranowi

Opublikowano: 26.04.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 789

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przekonał francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona do konfliktu z Iranem. Ten drugi, do tej pory zwolennik przestrzegania układu atomowego z Iranem zawartego w 2015 r., po kolacji w Waszyngtonie opowiedział się niespodziewanie za „nowym układem”, który miałby być „szerszy”.

Wizyta francuskiego prezydenta w Białym Domu politycznie stała po znakiem mocno afiszowanej przyjaźni między Francją a Stanami Zjednoczonymi i projektami konfliktu z Iranem, do którego prą najbliżsi sojusznicy USA na Bliskim Wschodzie Arabia Saudyjska i Izrael.

Układ atomowy zawarty trzy lata temu był owocem lat negocjacji między Iranem a tzw. grupą 5+1, tj. Niemcami, Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Francją, Wielką Brytania i Rosją. Według Trumpa, układ podpisany przez Obamę, który uniemożliwia Iranowi posiadanie broni jądrowych, jest „śmieszny”.

„Chcielibyśmy pracować teraz nad nowym układem z Iranem” – zadeklarował Macron w Waszyngtonie, choć podobnie jak Trump, dobrze wie, że Iranowi będzie bardzo trudno na to przystać. Macron chce rozszerzyć układ o irańskie rakiety balistyczne i obecność Irańczyków w Syrii. W Teheranie już wcześniej dawano do zrozumienia, że to nie jest sprawa Francji, więc próba podważania niedawnego układu może tylko wzmocnić irański sprzeciw.

Amerykański prezydent, który w marcu dwa razy zapowiadał „szybkie” wycofanie wojsk USA z Syrii, zmienił wczoraj ton wyjaśniając, że nie będzie żadnych wyjazdów dopóki misja nie zostanie „spełniona”. Dodał, w perspektywie konfliktu z Iranem, że Ameryka nie może pozwolić na wpływy irańskie w regionie. Iran pomaga Syrii w wojnie z Państwem Islamskim i innymi dżihadystami. Macron chwalił się w zeszłym tygodniu, że to on przekonał Trumpa do pozostawienia wojsk amerykańskich w Syrii.

Autorstwo: JSz
Zdjęcie: Pixabay (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 26.04.2018 13:05

    Właśnie przeczytałem w BBC że Macronowi nie udało się przekonać Trumpa do nie podważania obecnego ukladu z Iranem.
    Więc to nie jest tak że Trump przekonał Macrona tylko Macron NIE przekonał Trumpa.
    Swoją drogą jednostronne “wyjscie” z porozumienia oznacza że słowo USA nic nie znaczy i nie ma sensu nic z nimi podpisywać. Dla wszystkich to jasne – poza USA.

  2. supersebi900 26.04.2018 18:53

    podpisywanie z USA jakichkolwiek umów,paktów ukladów kompletnie nie ma sensu-przekonali się już o tym Indianie,wszystkie 371 traktatów USA złamały.Smieszą mnie politycy którzy chełpią się jakimikolwiek porozumieniami z tym reżimem w Waszyngtonie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.