USA chcą rozpętać wojnę z powodu wenezuelskiej ropy

Opublikowano: 26.02.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1485

Stany Zjednoczone w poniedziałek zaostrzyły sankcje wobec Wenezueli i dodały do czarnej listy czterech obywateli Republiki Boliwariańskiej. Poinformowano o tym w opublikowanym dokumencie Departamentu Skarbu USA. Wprowadzono restrykcje wobec czterech gubernatorów stanów Wenezueli, w tym byłego wiceprezydenta i ministra obrony narodowej Ramona Carrizalesa, który obecnie kieruje stanem Apure.

Także 15 lutego Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje przeciwko Wenezueli. Wówczas wprowadzono środki ograniczające wobec ministra ropy naftowej kraju, szefa PDVSA, Manuela Quevedo. Pod koniec stycznia Stany Zjednoczone nałożyły sankcje przeciwko firmie PDVSA. Jak stwierdzono w rosyjskim MSZ, działania Waszyngtonu w odniesieniu do aktywów wenezuelskich można określić jako „grabież stulecia”.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył rząd Stanów Zjednoczonych o próbę zorganizowania wojny w Ameryce Łacińskiej. Według Maduro Stany Zjednoczone chcą zdobyć wenezuelską ropę naftową i są gotowe na wojnę z tego powodu.

„Wszystko, co robi rząd Stanów Zjednoczonych, jest skazane na porażkę. Próbują sztucznie stworzyć kryzys, aby usprawiedliwić eskalację polityczną i interwencję wojskową w Wenezueli, by rozpętać wojnę w Ameryce Południowej” — powiedział Maduro w ABC News. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone chcą zdobyć wenezuelską ropę naftową i są gotowe na wojnę z tego powodu. „Ekstremistyczny rząd Ku Klux Klanu, którym kieruje Donald Trump, chce wojny z powodu ropy i nie tylko ropy” — powiedział. Jednocześnie Maduro nazwał Wenezuelę „pacyfistycznym i skromnym krajem”.

Prezydent Boliwii Evo Morales poinformował w poniedziałek o istniejącym zagrożeniu dla życia lidera Wenezueli Nicolasa Maduro. „Po tym, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ponieśli porażkę, co teraz mówi Pompeo? Mówi: Maduro zostały zaledwie dni. Ostatniej nocy pewien amerykański senator powiedział: Maduro musi zostać zabity. Jeśli coś stanie się z Maduro, Stany Zjednoczone będą odpowiedzialne, Pompeo i ten senator Marc Rubio” — cytuje oświadczenie Moralesa agencja ABI. Według boliwijskiego przywódcy jedynym motywem działań Stanów Zjednoczonych w Wenezueli jest zamiar przejęcia jej naturalnego bogactwa.

W Wenezueli od ponad miesiąca trwa kryzys polityczny. Lider wenezuelskiej opozycji i przewodniczący parlamentu Juan Guaido 23 stycznia ogłosił się szefem państwa na czas działania tymczasowego rządu. Stany Zjednoczone, a także większość krajów Europy i Ameryki Łacińskiej poparła go. Prezydent Nicolas Maduro nazwał Guaido „marionetką Stanów Zjednoczonych”. Rosja, Chiny i wiele innych krajów poparło Maduro jako prawowitego prezydenta Wenezueli.

23 lutego opozycja Wenezueli próbowała dostarczyć do kraju pomoc humanitarną, której władze reprezentowane przez prawowitego prezydenta państwa Maduro nie zamierzały zaakceptować. Rząd Maduro twierdzi, że w kraju nie ma kryzysu humanitarnego, a próby dostarczenia pomocy humanitarnej są prowokacjami. Podczas próby dostarczenia ładunku na granicy z Kolumbią spalono kilka ciężarówek, a na granicy z Brazylią, według NGO Forum Cywilne, zginęły cztery osoby. Sekretarz Generalny Organizacji Państw Amerykańskich Luis Almagro powiedział, że w wyniku starć pomiędzy organami ścigania i demonstrantami na granicy Wenezueli z Kolumbią i Brazylią, 335 osób zostało rannych.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o