USA bez dowodów utrzymują, że Kuba wspiera terroryzm

600 parlamentarzystów z 73 państw podpisało się pod listem do władz USA domagającym się usunięcia Kuby z listy państw sponsorujących terroryzm.

Republika Kuby znalazła się na liście „sponsorów terroryzmu” przygotowaną przez Departament Stanu USA w roku 2021, za niedługo przed zakończeniem kadencji przez prezydenta Donalda Trumpa. Władze Stanów Zjednoczonych jako uzasadnienie przedstawiły popieranie przez Kubę władz Wenezueli. Nie dowiodły jednak żadnego związku wyspiarskiej republiki z międzynarodowym terroryzmem.

Według organizacji Waszyngtońskie Biuro Ameryki Łacińskiej, monitorującej sytuację w Ameryce Środkowej i Południowej, wpisanie Kuby na listę sponsorów terroryzmu zaostrzyło trwającą od lat blokadę wyspy. Wpłynęło także między innymi na dostęp do pomocy humanitarnej, która teoretycznie jest wyłączona z sankcji. Organizacja zwróciła także uwagę, że Stany Zjednoczone grożą ogromnymi karami finansowymi firmom podejrzanym o łamanie blokady, co jest niezgodne z prawem międzynarodowym.

Joe Biden podczas kampanii prezydenckiej obiecywał unormowanie stosunków dyplomatycznych z Kubą. Jego administracja nie zrobiła jednak nic, aby usunąć ten kraj z listy państw rzekomo „sponsorujących terroryzm”.

Sygnatariusze listu stwierdzili: „Określenie Kuby mianem »państwa sponsorującego terroryzm jest cyniczne, okrutne oraz stanowi jasne pogwałcenie prawa międzynarodowego”. Przypomnieli również, że to Kuba pośredniczyła w opracowaniu porozumienia pokojowego kończącego wojnę domową w Kolumbii, a także działała na rzecz przestrzegania prawa międzynarodowego.

Parlamentarzyści określili działania USA mianem okrutnych i mających na celu zduszenie ekonomii karaibskiego państwa, a także jak najdotkliwsze uderzenie w poziom życia jego mieszkańców.

Wypominają również władzom USA, że w maju bieżącego roku usunęły Kubę z listy państw, które „nie współpracują z USA przy zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu”.

Pod listem podpisali się między innymi Jeremy Corbyn z Wielkiej Brytanii, Dimitris Kutsumbas Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Grecji, były prezydent Gujany Donald Ramotar, były przewodniczący belgijskiej Partii Pracy Peter Mertens oraz Ione Belarra Sekretarz Generalna hiszpańskiego Podemos.

Autorstwo: Artur Matlak
Źródło: FaktyiAnalizy.info