Zapłaćcie wyższy VAT za hamburgery sprzedane kilka lat temu!

Opublikowano: 09.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 322

W całym kraju urzędy skarbowe rozsyłają do restauratorów wezwania do zapłaty wyższego VAT (nie 5 a 8 proc.) za hamburgery, kebaby i inne posiłki zamówione na wynos. Problem w tym, że w naliczaniu wyższego VAT-u fiskus stosuje prawo wstecz i żąda milionów złotych za okresy, kiedy 5-procentowa stawka była uznawana za prawidłową. Na kanwie tej sprawy powstają trzy pytania: 1) Co dzieje się z kasą państwa, że fiskus dopuszcza się aż tak perfidnych akcji? 2) Co z konstytucją dla biznesu, która miała zakazywać takich praktyk? 3) Dlaczego podatki muszą być aż tak niejasne?

Jakieś dwa tygodnie temu pisałem, że rząd łapie “budżetową zadyszkę”. Okazało się bowiem, że już w okresie trzech pierwszych miesięcy tego roku kasa naszego państwa zanotowała deficyt na poziomie 4,5 mld zł. Wpływy do budżetu wyniosły 90,3 mld zł, natomiast wydatki osiągnęły poziom 94,8 mld zł, co przed odpaleniem tzw. “piątki Kaczyńskiego” było bardzo niedobrym sygnałem.

Jak załatać rosnącą dziurę w budżecie i przygotować się na falę nowych wydatków związanych z realizacją przedwyborczych obietnic? Rozwiązania są dwa. O pierwszym wspominał nie tak dawno premier Mateusz Morawiecki. To emisja długu. Zaciąganie nowych zobowiązań finansowych ma jednak ten minus, że w przyszłości trzeba będzie je zwrócić powiększone o odsetki. A to generuje kolejne koszty.

Jaki jest zatem drugi sposób na znalezienie pieniędzy? Odpowiedź na to pytanie mieści się w bardzo pojemnym słowie. To tzw. “uszczelnianie”. O ile w początkowej fazie proces ten przynosił rządowi PiS wymierne korzyści pod każdym względem (walka z mafią VAT i mafią paliwową + zwiększone wpływy do budżetu), to po kilku latach jego trwania, kiedy w zakresie szarej / czarnej strefy uszczelniono już niemal wszystko, co było do uszczelnienia, a wydatki państwa nadal rosły, urzędnicy fiskusa zaczęli sięgać także po tych przedsiębiorców, którzy na co dzień działają legalnie i w dobrej wierze podejmują decyzje o charakterze podatkowym. Do takich decyzji jeszcze do niedawna należało naliczanie 5-proc. stawki VAT na posiłki zamówione w barach i restauracjach na wynos.

Teraz okazuje się, że właściciele barów i restauracji powinni jednak naliczać 8-proc. stawkę VAT. Sprawa nie byłaby problematyczna, gdyby nie fakt, iż fiskus zaczął wzywać do zapłaty wyższej stawki VAT za okresy, kiedy 5-procentowa stawka była uznawana za prawidłową.

Nie mam wątpliwości, że wsteczne podwyższanie podatku, a następnie wzywanie do jego uregulowania urąga obowiązującej od kwietnia ubiegłego roku tzw. konstytucji dla biznesu. Przypomnijmy – to pakiet ustaw, których celem było zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Konstytucja wprowadzała dwie ważne zasady: domniemanie uczciwości przedsiębiorcy oraz przyjazną interpretację przepisów (niejasne przepisy miały być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców). Niestety wygląda na to, że wydatki na realizację przedwyborczych obietnic mają znacznie wyższy priorytet niż jakieś tam zasady chroniące przedsiębiorców. Efektem jest wyzwanie restauratorów do zapłaty wyższego VAT za hamburgery zjedzone kilka lat temu…

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. qhashbba 10.05.2019 01:25

  Prawo nie dziala wstecz.

 2. Radek 10.05.2019 04:34

  Działa, działa. Można się o tym przekonać.

 3. Aida 10.05.2019 07:45

  Co za kraj…ktoś jeszcze zdziwiony, że Polacy nie chcą wracać z zagranicy?

 4. Hassasin 10.05.2019 08:41

  A McDonaldy zapłacą i inne KorpoPasze ? Czy tylko Kowalski ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.