Ursula von der Leyen ukrywa wiadomości do prezesa Pfizera

Opublikowano: 11.02.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2054

Frakcja Lewicy w Parlamencie Europejskim domaga się, by przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pokazała wiadomości, wysłane na początku roku do prezesa koncernu farmaceutycznego Pfizer. Chodzi o korespondencję, w której ustalano szczegóły zakupu szczepionek przeciwko COVID-19.

Ursula von der Leyen jeszcze w kwietniu ubiegłego roku powiedziała w jednym z wywiadów, że w okresie, gdy KE negocjowała kontrakt na dostawy szczepionek Pfizera, przez miesiąc wymieniała wiadomości z prezesem firmy Albertem Bourlą. Media zaczęły interesować się korespondencją, która – jako że dotyczyła spraw całej wspólnoty – mogłaby zostać potraktowana jako unijny dokument i podlegająca dostępowi do informacji publicznej. Jednak Komisja Europejska twierdzi, że rejestr wiadomości nie został przechowany.

Taka postawa KE została skrytykowana przez unijną rzeczniczkę praw obywatelskich Emily O’Reilly, która stwierdziła, że wiadomości von der Leyen wymieniane z Bourlą faktycznie były dokumentem unijnym i jeśli traktować poważnie unijne wymogi przejrzystości – powinny zostać ujawnione.

Sprawę podjęła lewicowa frakcja GUE/NGL w europarlamencie. Współprzewodnicząca frakcji, Manon Aubry z Nieuległej Francji wezwała przewodniczących wszystkich frakcji w PE, by zapytanie do Ursuli von der Leyen w sprawie szczepionek zostało wprowadzone do porządku dnia najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Francuska lewicowa polityczka chce, by szefowa KE wytłumaczyła, dlaczego nie ujawniła wiadomości wymienianych z Bourlą, a być może je skasowała. „Przejrzystość i etyka to nie są opcje. Europejscy obywatele mają prawo wiedzieć, jak używa się publicznych pieniędzy i na jakich warunkach” – komentuje Manon Aubry.

Frakcja Lewicy przypomina, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy Ursula von der Leyen odmawia wglądu do korespondencji, jaką prowadziła w sprawach całej wspólnoty. Nawet, gdy jest o to oficjalnie proszona przez kompetentne organy.

Umowa dotycząca zakupu szczepionek Pfizera przez Unię Europejską była największym kontraktem zawartym na zakup szczepionek przeciw COVID-19. Kontrakt, którego zapisy są tajne, zobowiązał Europę do zakupu 900 mln dawek preparatu z opcją dokupienia kolejnych 900 mln. W pierwszych miesiącach pandemii europejska lewica domagała się, by KE powiedziała „stop” czerpaniu zysków z COVID-19, a szczepionki były dobrem publicznym. W Unii rządzonej przez neoliberalną prawicę takie rozwiązania nie miały jednak szans.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.