Uroczysta zmiana starodrzewu puszczy w plantację

Opublikowano: 24.04.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 721

W Puszczy Białowieskiej odbyło się uroczyste sadzenie drzew w miejscu, gdzie jeszcze dwa miesiące temu rosły stare świerki i dęby. Spektakl ministra Szyszki stanowi preludium do zapowiadanej wycinki na 2/3 powierzchni ostatniego naturalnego lasu nizinnego Europy.

Nadleśnictwo Browsk wykonało spektakularny zrąb przy drodze łączącej Narewkę z Białowieżą. Pod topór poszły niemal stuletnie świerki, wycięto również stare graby i dęby, niektóre miały ponad 100 lat. Dziś pomiędzy pniami po wyciętych drzewach przedstawiciele resortu środowiska uroczyście posadzili drzewka.

Minister Szyszko postąpił zgodnie ze scenariuszem popularnego, satyrycznego filmu “Ucho prezesa” – wyciął starodrzew, wykonując wielki “klin napowietrzający”, a starodrzew zastąpiła plantacja, która “za 100 lat będzie miała 100 lat”. Spektakl ministra byłby śmieszny, gdyby rzecz się działa w zwykłym lesie gospodarczym, nie zaś w ostatnim naturalnym lesie Europy. Wycięty fragment lasu miał charakter zbliżony do naturalnego. Jednak zamiast pozwolić na przywrócenie jego naturalnego charakteru, przeprowadzono wycinkę, również drzew martwych oraz dębów. Takie działania niszczą wyjątkowy charakter Puszczy, zamieniając kolejne jej fragmenty w jednowiekowe plantacje i młodniki, ale też pogarszają stan grądu subkontynentalnego, czyli typu siedliska chronionego w Puszczy w ramach programu Natura 2000.

Wydarzenie stanowi preludium do tego, co nastąpi niebawem w całej Puszczy Białowieskiej poza parkiem narodowym i rezerwatami. W ostatnich tygodniach minister Szyszko deklarował, że – zgodnie z decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 lutego br. – rozpocznie intensywną wycinkę ponadstuletnich fragmentów lasu, które były i są oficjalnie chronione na podstawie zapisów planu urządzania lasu i planu zadań ochronnych Natura 2000. Wyniki monitoringu prowadzonego przez patrole organizacji pozarządowych potwierdzają, że minister stopniowo realizuje swoje deklaracje, nie zważając na wezwania Komisji Europejskiej dotyczące wstrzymania zwiększonej wycinki w Puszczy. Minister utrzymuje, że wycinki są niezbędne, by poprawić bezpieczeństwo w Puszczy Białowieskiej. W rzeczywistości prace mają typowo komercyjny charakter – oprócz martwych świerków wycina się również zdrowe dęby, ścięte drzewa są sprzedawane, a wycinka odbywa się często z dala od dróg i szlaków.

By utrudnić społeczna kontrolę skali wycinek wprowadzono zakaz wstępu do Puszczy. Lasy Państwowe uchylają się również od udostępnienia mediom i organizacjom dokumentów, w oparciu o które jest prowadzona wycinka. Dzisiejsze wydarzenie w Puszczy Białowieskiej odbyło się w atmosferze tajemnicy, strzeżone przez licznie obecne służby bezpieczeństwa. Dojazd na teren wydarzenia został zablokowany, a w jego pobliże nie byli wpuszczani zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych, jak i mediów.

Zdjęcie: Fundacja Dzika Polska
Źródło: WWF.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. MvS 24.04.2017 13:59

  Ciekawe, jaka kwota kontraktu na drewno. Pewnikiem niezła, skoro opłacało się karierę polityczną pod topór podłożyć.

 2. Waldorfus 24.04.2017 15:15

  Czyli jednym słowem poranny WF

  Pod tym likiem – https://waldorfus.wordpress.com/2017/04/14/od-maslanego-baranka-weganskie-maslo-z-oleju-i-mleka-sojowego/
  – znajdziecie film na którym profesor Szyszko pokazuje jak te lasy są naprawdę dziewicze, i co naprawdę jest tam wycinane.

  Zdjęcia z satelity stanowią dowody na to że ta puszcza, zanim wyrósł na niej ten dziś kompletnie zorany przez kornika drukarza starodrzew, była od samego początku staro słowiańską uprawą kultywowaną przez setki lat, przez samego waszego „boga człowieka”.

  A Państwo nie jesteście żadnymi ekologami, jesteście tylko po prostu – lewicowymi wysłannikami węgierskiego Żyda, p. Georga Sorosa, aby za jego brudną forsę, rozpaczliwie uratować resztki jego majątku i piekła na Ziemi jakie zgotował całej Europie.

  Takiej ekologi, wspierał nie będę. To są kłamstwa.

 3. major 24.04.2017 23:24

  @Waldorfus
  Brawo! Ktoś musi to mówić, powtarzać tym ludziom zaślepionym nienawiścią realizowaną przez TVN-owską, GW i Lisowską fake newsową propagandę.

 4. pikpok 24.04.2017 23:49
 5. Czejna 26.04.2017 00:22

  Dziekuje za film pikpok.
  Przy okazji mozna obejrzec i inne ciekawe rzeczy
  w przeciwienstwie do barbarzynstwa ministra.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.