UOKiK ukarał Apolandia.com

Opublikowano: 31.01.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 615

W ramach strony Darczyncy.eu prowadzony prowadzony był “system wzajemnych darowizn” Apolandia.com, który w istocie był piramidą finansową. Takie przedsięwzięcia są zabronione, o czym przypomniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydając decyzję w sprawie Apolandia.com.

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym mówi, że nieuczciwą praktyką w każdych okolicznościach jest m.in. “zakładanie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, w ramach których konsument wykonuje świadczenie w zamian za możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży lub konsumpcji produktów” (zob. art. 7 ustawy).

Taką właśnie piramidą był – według UOKiK – system wzajemnych darowizn Apolandia.com, który funkcjonował w ramach strony Darczyncy.eu.

Postępowanie przeciwko Apolandia.com zostało wszczęte w sierpniu 2014 roku. Aby przystąpić do systemu, każdy chętny musiał wpłacić jednorazowo 35 zł na rzecz organizatora oraz 30 zł na konto przypisanego mu innego członka systemu. Korzyści finansowe każdego uczestnika były uzależnione od utworzenia się ich kręgu darczyńców, który mógł się składać z maksymalnie 216 osób. Wtedy uczestnik mógł (teoretycznie) otrzymać od każdej z 216 osób maksymalnie 4900 zł (kwota wolna od podatku), czyli w sumie 1 058 400 zł.

W wydanej decyzji Urząd uznał, że system wzajemnych darowizn Apolandia.com to system promocyjny typu piramida, ponieważ jego działalność finansują kolejni konsumenci.

Ponadto w ocenie UOKiK Apolandia.com, organizator piramidy, wprowadzała konsumentów w błąd. Sugerowała, że system został uznany za legalny m.in. przez GIODO, UOKiK, UKNF i UKS w Krakowie. W rzeczywistości żaden z tych urzędów tego nie stwierdził.

Nałożona kara to 1372 zł. Kara została obliczona na podstawie osiągniętego przychodu. Przy określaniu wymiaru kary Prezes Urzędu uwzględnił jako okoliczność obciążającą znaczny zasięg naruszenia. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

W tym miejscu zwrócimy uwagę, że ostatnio nasi Czytelnicy skarżyli się na stronę Doladuj.eu. Strona robi wrażenie, jakby umożliwiała doładowanie telefonu. W rzeczywistości otrzymanie doładowania jest uzależnione od zgromadzenia 3-krotność kwoty doładowania przez tzw. Użytkowników Poleconych. To również kojarzy się z piramidą. Gdy po raz pierwszy opisywaliśmy Doladuj.eu, firma była prowadzona przez polską firmę PrePaid SA Norbert Błażejczyk. Teraz z regulaminu wynika, że ten serwis prowadzi firma z Liberii.

Jeśli interesują Was szczegóły sprawy Apolandia.com, kopię wydanej w tej sprawie decyzji znajdziecie TUTAJ.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
atoreli123
Użytkownik
atoreli123

Nałożona kara to 1372 zł. Kara została obliczona na podstawie osiągniętego przychodu.

????? to albo ich przychód to kilka tysiaków albo opłaca się robić piramidy

jarchmiel
Użytkownik
jarchmiel

Powinni również zająć się ZUS-em – ciekawe co zostałoby ustalone ;)