Uniwersytety obawiają się wolności słowa

Opublikowano: 13.12.2020 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1578

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaprezentował pakiet rozwiązań mających zagwarantować wolność słowa na polskich uczelniach. Zapowiadane zmiany nie podobają się jednak coraz bardziej lewicowemu środowisku akademickiemu. Twierdzi ono, ze w ten sposób na uniwersytetach nastąpi „otwarcie drzwi fanatyzmowi i ksenofobii”.

Przedstawiony wczoraj Pakiet Wolności Akademickiej ma w swoich założeniach zagwarantować pluralizm na uczelniach. Tym samym Czarnek chce zagwarantować poszanowanie wolności nauczania, wolności słowa, badań naukowych, ogłaszania ich wyników, a także debaty akademickiej z zachowaniem zasad pluralizmu światopoglądowego i przepisów porządkowych obowiązujących szkolnictwo wyższe.

Projekt zmian prawnych przewiduje przede wszystkim ochronę nauczycieli akademickich, którzy nie mogliby zostać pociągnięci do odpowiedzialności za wyrażanie przekonań religijnych, światopoglądowych czy filozoficznych. W każdym podobnym przypadku wykładowca miałby zostać poinformowany o toczącym się wobec niego postępowaniu, co nie jest obecnie standardem. Dzięki temu będzie on mógł skierować zażalenie do komisji dyscyplinarnej działającej przy ministrze. Dodatkowo w trakcie wyjaśnienia sprawy nie mógłby on zostać zawieszony.

Propozycje przedstawione przez szefa resortu edukacji i nauki nie spodobały się już części akademików. Powstała przedwczoraj Inicjatywa Wolnej Nauki, której liderami są wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uważa Pakiet Wolności Akademickiej za… próbę wpływania na autonomię uczelni. Najbardziej przeszkadza im fakt, że na uczelniach „będzie można powiedzieć wszystko i o wszystkim”.

Pracownikom uniwersytetów przeszkadza rzekoma „ideologizacja” wprowadzana przez Czarnka, jednak sami wyrażają określony światopogląd. Obawiają się bowiem, że poszerzenie wolności na uczelniach może doprowadzić do „otwarcia drzwi fanatyzmowi i ksenofobii”. Zasłaniają się przy tym twierdzeniami, iż w murach szkół wyższych powinno wypowiadać się nie swoje opinie, ale przedstawiać tezy oparte na badaniach naukowych.

Na podstawie: Onet.pl, Wprost.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Radek 14.12.2020 04:51

    “Projekt zmian prawnych przewiduje przede wszystkim ochronę nauczycieli akademickich, którzy nie mogliby zostać pociągnięci do odpowiedzialności za wyrażanie przekonań religijnych, światopoglądowych czy filozoficznych. ” I to się lewicy nie podoba. Nie będą tak łatwo zwalniać z pracy z wpisy na portalach nie wspierające poglądów lewicowych. Świat według lewicy, to świat pełen różnorodności narzuconej siłą po wyeliminowaniu różnorodności światopoglądowej. Czyli firma gdzie gdzie pracuje zgodnie z przepisem o niedyskryminacji: murzyn, gej, lesbijka, niepełnosprawny, kobieta, żyd, arab… ale wszyscy mają poglądy lewicowe, bo inaczej być nie może.

  2. janpol 17.12.2020 02:23

    Dokładnie, kolejna “implementacja” czerwońskich interpretacji “mowy nienawiści” i “poprawności politycznej”. WON z uniwersytetów!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.