UNICEF chce płatnych urlopów opiekuńczych dla ojców

Opublikowano: 26.06.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W 92 krajach ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu „tacierzyńskiego”. Organizacja zaapelowała o wdrażanie polityki prorodzinnej wspierającej opiekę ojcowską na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Wskazała, że w wymienionych 92 państwach żyje 90 milionów dzieci. To 2/3 żyjących na świecie dzieci poniżej pierwszego roku życia.

“Pozytywna i częsta interakcja dziecka z matką i ojcem od samego początku pomaga w rozwoju mózgu malucha. Dziecko jest zdrowsze i szczęśliwsze, poprawia się także jego zdolność uczenia się. Naszym obowiązkiem jest wsparcie rozwoju dziecka, które zaprocentuje w życiu dorosłym i umożliwi wykorzystanie w pełni swojego potencjału” – powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Urlop ojcowski nie jest praktykowany zwłaszcza w biedniejszych krajach z wysokim wskaźnikiem urodzeń: Nigerii, Indiach. Zmieniło się to na lepsze w ostatnich latach w Brazylii i DRK, choć tam urlop ten jest dość krótki i przez to niewystarczający.

Nie ma takiej praktyki nawet w USA, gdzie mieszka 4 mln niemowląt. Amerykański oddział UNICEF przypomniał publikację badań „Lancetu” z 2016 roku, z której wynika, że dzieci, w opiekę nad którymi ojciec aktywnie włącza się od początku (pierwsze 1000 dni życia) , mają później silniejszą z nim więź, rozwijają się też lepiej i mają wyższą samoocenę. Przy okazji przypomniano, że 250 mln dzieci poniżej piątego roku życia jest zagrożonych zahamowaniem wzrostu spowodowanym skrajnym ubóstwem.

UNICEF zadedykował polityce prorodzinnej swoje kampanie w czerwcu, w którym kilkadziesiąt państw świata obchodzi zarówno Dzień Dziecka, jak i Ojca. Apeluje o wdrożenie polityki prorodzinnej premiującej czas spędzony rodziców z maluchami. Walczy też o rozszerzenie dostępu do skutecznych i niezbędnych usług w zakresie wczesnego rozwoju dzieci w domach, szkołach, społecznościach i ośrodkach zdrowia.

Z danych UNICEF zebranych na początku miesiąca na temat noworodków wynika, że każdego dnia na świecie umiera ich 7000. Niemal 3000 z nich nie przeżyje pierwszej doby życia. 80 proc. przypadków śmierci można byłoby uniknąć: są spowodowane przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: PublicDomainPictures (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o