UNICEF chce płatnych urlopów opiekuńczych dla ojców

Opublikowano: 26.06.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 684

W 92 krajach ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu „tacierzyńskiego”. Organizacja zaapelowała o wdrażanie polityki prorodzinnej wspierającej opiekę ojcowską na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Wskazała, że w wymienionych 92 państwach żyje 90 milionów dzieci. To 2/3 żyjących na świecie dzieci poniżej pierwszego roku życia.

“Pozytywna i częsta interakcja dziecka z matką i ojcem od samego początku pomaga w rozwoju mózgu malucha. Dziecko jest zdrowsze i szczęśliwsze, poprawia się także jego zdolność uczenia się. Naszym obowiązkiem jest wsparcie rozwoju dziecka, które zaprocentuje w życiu dorosłym i umożliwi wykorzystanie w pełni swojego potencjału” – powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Urlop ojcowski nie jest praktykowany zwłaszcza w biedniejszych krajach z wysokim wskaźnikiem urodzeń: Nigerii, Indiach. Zmieniło się to na lepsze w ostatnich latach w Brazylii i DRK, choć tam urlop ten jest dość krótki i przez to niewystarczający.

Nie ma takiej praktyki nawet w USA, gdzie mieszka 4 mln niemowląt. Amerykański oddział UNICEF przypomniał publikację badań „Lancetu” z 2016 roku, z której wynika, że dzieci, w opiekę nad którymi ojciec aktywnie włącza się od początku (pierwsze 1000 dni życia) , mają później silniejszą z nim więź, rozwijają się też lepiej i mają wyższą samoocenę. Przy okazji przypomniano, że 250 mln dzieci poniżej piątego roku życia jest zagrożonych zahamowaniem wzrostu spowodowanym skrajnym ubóstwem.

UNICEF zadedykował polityce prorodzinnej swoje kampanie w czerwcu, w którym kilkadziesiąt państw świata obchodzi zarówno Dzień Dziecka, jak i Ojca. Apeluje o wdrożenie polityki prorodzinnej premiującej czas spędzony rodziców z maluchami. Walczy też o rozszerzenie dostępu do skutecznych i niezbędnych usług w zakresie wczesnego rozwoju dzieci w domach, szkołach, społecznościach i ośrodkach zdrowia.

Z danych UNICEF zebranych na początku miesiąca na temat noworodków wynika, że każdego dnia na świecie umiera ich 7000. Niemal 3000 z nich nie przeżyje pierwszej doby życia. 80 proc. przypadków śmierci można byłoby uniknąć: są spowodowane przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: PublicDomainPictures (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.