Unia Europejska umywa ręce

Opublikowano: 30.05.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 464

Unia Europejska nie chce odgrywać głównej roli w planowanej przez Grecję sprzedaży aktywów, oferując jedynie fachowe doradztwo, powiedział w sobotę grecki Minister Finansów, George Papaconstantinou.

Zadłużona po uszy Grecja tworzy specjalny fundusz, w którym zgromadzi nieruchomości i państwowe udziały w firmach takich jak telekomunikacyjna spółka OTE, Pocztowy Bank Oszczędnościowy (PSB) i porty. Do 2015 roku chce z ich sprzedaży uzyskać 50 miliardów euro, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu dłużnego.

Rząd zatrudnił już kilka banków inwestycyjnych przy planowanej sprzedaży, ale bankierzy pracujący nad transakcjami powiedzieli w ubiegłym tygodniu, że kraj boleśnie dotknięty cięciami oszczędnościowymi będzie miał większe szanse na sukces, jeżeli Europa i Międzynarodowy Fundusz Walutowy bezpośrednio zaangażują się w ten proces.

“Chcę jasno powiedzieć, że nie prosili o taką rzecz”, powiedział Papaconstantinou w Mega TV. „Nie prosili, by ta firma była podmiotem prawa innego kraju (…). Nie prosili, by kierowali nią cudzoziemcy”.

Papaconstantinou powiedział, że UE zasugerowała jedynie, że inne kraje z wcześniejszymi doświadczeniami w prywatyzacji zaoferowały swoje doświadczenie Grecji.

“Zaproponowali, a my absolutnie się z tym zgodziliśmy, by inne kraje, które wykonały podobne zadanie, zaoferowały swoje wsparcie i know-how”, powiedział. Zobaczymy, czy to się przełoży na jakichś ekspertów lub ludzi w radzie nadzorczej”.

Czołowi politycy UE wezwali Grecję do pilnego przyspieszenia prywatyzacji i zasugerowali stworzenie instytucji powierniczej, która pomogła by w tym procesie, podobnej do organu prywatyzującego firmy wschodnioniemieckie po restauracji kapitalizmu w tym kraju.

Papaconstantinou wypowiedział się w dzień po tym, jak premier George Papandreou nie zdołał przekonać liderów partii opozycyjnych do poparcia ostrzejszych cięć oszczędnościowych w celu uwolnienia pomocy z UE/MFW, potrzebnej by uniknąć niewypłacalności.

Źródło: Władza Rad


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. firestarter 30.05.2011 13:19

    Tak się kończy współpraca z dziwnymi tworami politycznymi. Albo średni poziom inteligencji i wiedzy w społeczeństwie się podniesie albo sprzedajni politycy dalej będą nam serwować taką kupę… albo jak kto woli stek… bzdur. I jeszcze to rażące w oczy połączenie “pomoc” i “UE”… pfff

  2. ManiekII 30.05.2011 13:39

    Dlatego z chęci pomocy swoim bankom tfu, Grecji cała zachodnia Europa popiera jedyną słuszną kandydatkę na MFW francuskę która będzie kontrolować sytuację i w razie czego sypnie groszem.

  3. dfg 30.05.2011 16:49

    Same korzyści. Grecja po swoich przejściach będzie teraz mogła służyć pomocą w przeprowadzaniu “prywatyzacji” kolejnych krajów, w tym także Polski, już niedługo.

  4. zetafix 30.05.2011 23:26

    tak w tej chwili wyglądają wojny – po co używać broni (zwłaszcza w Europie) wystarczy użyć banków i Grecja (a przecież Grecja jest jedynie bardzo wyrazistym przykładem tej polityki) zdobyta…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.