Unia Europejska chce zakazać kebabów

Opublikowano: 03.12.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 892

Wielkie bele ociekającego tłuszczem mięsa mogą niedługo przestać kręcić się na rusztach niezliczonych punktów z kebabem. Unijne władze chcą wprowadzić regulacje zgodnie z którymi sprzedaż tego szczególnego rodzaju mięsa będzie zakazana.

„Słoniowe nogi” które dostarczają głównego składnika do popularnego dania na wynos zawierają związki chemiczne zwane fosforanami. Ten szczególny rodzaj konserwantów pomaga zatrzymywać wodę. Dzięki temu nabite na ruszt mięso nie wysycha i przed upieczeniem nie rozpada się na mniejsze części.

Chociaż podobnie jednak do większości „E”, fosforany nie są obojętne dla zdrowia (przyczyniają się między innymi do osłabienia naczyń wieńcowych), do tej pory ich stężenie było obojętne unijnym urzędnikom. Dawek, w jakich mięso może być nastrzykiwane fosforanami nie regulują, póki co, żadne przepisy. Ten stan rzeczy ma się zmieni. Czy jednocześnie będzie to powód do zmian naszych przyzwyczajeń żywieniowych?

Biorąc pod uwagę zbliżającą się datę Brexitu, brytyjscy sprzedawcy zapewne zdążą nawiązać kontakty z pozaunijnymi dostawcami, ale o przyszłość swoich biznesów obawiają się w Niemczech. Tamtejsza turecka mniejszość nie kryje oburzenia: „Chcą nam zaszkodzić. To akcja skierowana bezpośrednio przeciwko tureckiej społeczności” – cytuje stanowisko właścicieli „Sunday Express”.

Oliwy do ognia dolewa fakt, że producenci innych mięsnych wyrobów, które swoją soczystość zapewniają chemicznemu „dopingowi” mają pozostać bezpieczni. Sprzedaż kiełbas z fosforanami ma nadal zostać utrzymana. Jak tłumaczą urzędnicy, wytyczne co do norm konserwantów w produktach surowych zostały już określone wcześniej. Mięso na kebab jest jednak mrożone i dzisiaj można w nie wtłoczyć dowolną ilość „chemii”, z czym UE chce walczyć.

Pytanie brzmi, czy normy zostaną aby ustalone na tak niskich poziomach, że masowa produkcja kebabu stanie się po prostu niemożliwa? Sprzedawcy mają jak najgorsze przeczucia: „Jeśli tak się stanie, to będzie jawny zamach na przemysł kebabowy w całej Unii” – twierdzą.

Restauracje z jedzeniem na wynos, w tym z kebabem, w calej Europie generują gigantyczne przychody do krajowych gospodarek. W samej Wielkiej Brytanii są to zyski rzędu 4,5 miliarda funtów rocznie. Z danych British Takeaway Campaign wynika, że w restauracjach szybkiej obsługi na Wyspach pracuje obecnie 230 tys. osób.

Zdjęcie: Adgery (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.