Ultraortodoksyjni Żydzi wyrzucili Smerfetkę z plakatu

Opublikowano: 07.04.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 657

Dziś do izraelskich kin wchodzi animowany film „Smerfy: Zaginiona Wioska”. Plakaty wiszą na ulicach od kilku dni, jednak nie wszystkie wyglądają podobnie: w ponad 180-tysięcznym Bene Berak nie ma na nich Smerfetki.

Przypadek? Bynajmniej. Jedyna żeńska postać w znanej na całym świecie bajce o Smerfach zniknęła właśnie dlatego, że jest dziewczyną. Nie może zatem pojawić się w przestrzeni publicznej w miejscu takim jak Bene Berak, miasto zamieszkałe praktycznie wyłącznie przez Żydów ultraortodoksyjnych (heredim) i chasydów. Ultraortodoksi w żadnym wypadku nie życzą sobie, by na publicznie dostępnych ilustracjach widoczna była kobieta, bo z definicji uważają takie obrazki za „prowokujące seksualnie”. Nawet jeśli chodzi o postać fikcyjną, bohaterkę animacji, która nawet nie jest człowiekiem.

Dystrybutor filmu zawczasu dopasował plakaty do publiczności w Bene Berak, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jaki klimat tam panuje. To w tym mieście pojawił się pierwszy w Izraelu sklep tylko dla kobiet i przez jakiś czas, dopóki sąd nie uznał, że to jednak niedopuszczalne, jeździły autobusy, w których kobiety miały wstęp tylko na tylne siedzenia i wyłącznie tylnymi drzwiami. Nadal natomiast w mieście wymaga się od płci żeńskiej „skromnego stroju”, cenzurowane są również plakaty i bilbordy reklamowe. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi rada miejska bez powodzenia domagała się usunięcia z ulic miasta zdjęć dwóch kandydatek Likudu, chociaż sfotografowano je w wymaganym stroju właśnie.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Aida 07.04.2017 17:48

    Biedni ci ludzie, oj biedni.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.