Ułaskawienia w stylu hiszpańskim dla katalońskich więźniów politycznych

Opublikowano: 05.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 795

Rząd hiszpański ułaskawił 9 katalońskich więźniów politycznych i boli mnie, że na arenie międzynarodowej przypisuje się tej farsie dobre intencje.

Ułaskawienia zostały udzielone w sposób wymuszony, ze względu na niedawne sprawozdanie Rady Europy, w którym Hiszpania została zrównana z Turcją, a także ze względu na zbliżające się orzeczenie Trybunału Praw Człowieka UE, które będzie miało taki sam wydźwięk.

Są to jednak ułaskawienia w stylu hiszpańskim: „ułaskawienia odwracalne”. Nie są to ułaskawienia, lecz zwolnienia warunkowe, a jeżeli w pewnym momencie uznają, że nie zachowują się oni „właściwie”, umieszczą ich z powrotem w więzieniu.

Ale w Katalonii przeciwko 3300 zwolennikom niepodległości toczy się otwarte postępowanie karne za pokojowe demonstracje. Dla nich nie będzie ułaskawienia, ale grzywny i więzienia. Jak na przykład niedawny wyrok 5 lat więzienia dla młodego Marcela Viveta. Został skazany bez dowodów, tylko z powodu oskarżenia policjanta (który, co więcej, teraz odkryliśmy, że obwiniał innego demonstranta za ten sam czyn)! Nie będzie też ułaskawień dla wygnańców (w Belgii i Szwajcarii), którzy nadal nie będą mogli wrócić do domu, ponieważ hiszpańska policja aresztowałaby ich wbrew kryteriom Rady Europy i wbrew immunitetowi, z którego korzystają jako posłowie do Parlamentu Europejskiego.

Trybunał Obrachunkowy jest również zaangażowany w działania przeciwko niezależności. Jest to sąd, który kontroluje rachunki administracji publicznej (choć nigdy nie ścigał korupcji w rządach Hiszpanii). Jest on związany z dyktaturą Franco, tworzą go sędziowie niebędący sędziami, mianowani głównie przez hiszpańską prawicę, niezbyt przejrzyście i poza jakąkolwiek demokratyczną kontrolą.

Trybunał Obrachunkowy oskarża rząd Katalonii o dokonanie nienależnych wydatków i czyni rzekomo odpowiedzialnymi 41 osób, które, mimo że nie zostały jeszcze skazane jako winne, będą musiały wpłacić kaucje w wysokości: 3,8 mln EUR, 3,3 mln EUR, 2,95 mln EUR, 2,2 mln EUR€… lub konfiskata ich pensji, kont bankowych i rodzinnych majątków.

Kwoty żądane obecnie przez Trybunał Obrachunkowy stanowią uzupełnienie kwot 5,2 mln EUR i 4,1 mln EUR żądanych i wypłaconych wcześniej. Państwo celowo wykorzystuje sądy, aby zrujnować ekonomicznie independentistas i spróbować przestraszyć ten ruch polityczny. Czy to jest przebaczenie i zgoda oferowana przez państwo hiszpańskie?

Hiszpania nie uspokoi nas 9 „odwracalnymi” ułaskawieniami, podczas gdy represje będą trwały nadal. Ale ani ta farsa, ani represje nie sprawią, że staniemy się bardziej hiszpańscy. Wręcz przeciwnie, to one sprawiły, że staliśmy się niepodległościowcami: zbyt wiele dyskryminacji, zbyt wiele przemocy. Jesteśmy i będziemy Katalończykami, mieszkańcami narodu o ponad tysiącletniej historii. Przetrwaliśmy hiszpańską opresję przez wieki i zasługujemy na wolność. Jeżeli jesteśmy regionem Hiszpanii, nie najbogatszym, ale najbardziej przedsiębiorczym i pracowitym, który podtrzymuje gospodarczo państwo, to powinniście szanować ten region i troszczyć się o niego. Niepodległość Katalonii rośnie i będzie rosła, i to nie z powodu poważnej grabieży gospodarczej, jakiej doświadcza, ale z powodu złego traktowania, kłamstw i zaciekłych represji, które nie ustają.

Wolność dla Katalonii!

Autorstwo: Montse Molas Verdaguer z Katalonii
Zdjęcie: Jordi Oriola Folch
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.