Ukraińskie miasto usuwa węgierski pomnik

Opublikowano: 19.10.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1288

Węgry zaprotestowały przeciwko decyzji zachodnio-ukraińskiego miasta Mukaczewo o usunięciu historycznego pomnika upamiętniającego 1000 lat węgierskiej obecności w Kotlinie Karpackiej.

„Dzisiejsza decyzja Komitetu Wykonawczego Rady Miasta Mukaczewo o usunięciu z zamku milenijnego posągu Turula, symbolu miasta przywróconego do pierwotnej formy w 2008 roku, jest głęboko szokująca i oburzająca” – powiedział János Árpád Potápi, minister stanu ds. polityki krajowej Kancelarii Premiera, w oświadczeniu przesłanym do dziennika Magyar Nemzet. „Jeszcze bardziej szokujące jest to, że pomnik został usunięty w rekordowym czasie, po południu”.

Według ministra godne ubolewania jest to, że w środku wojny kierownictwo miasta Mukaczewo nadaje priorytet rozbiórce pomnika, będącego symbolem lokalnej i zakarpackiej tożsamości węgierskiej, podczas gdy Węgry prowadzą największą w swojej historii operację pomocy dla uchodźców wojennych na Ukrainie. „To posunięcie, w czasie zbrojnej agresji na Ukrainie, jest wyjątkowo nieprzemyślane i niewczesne i może działać przeciwko stabilności wieloetnicznego Zakarpacia. Węgry od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej pomagają Ukrainie jako dobry sąsiad i przyjęły blisko miliona ukraińskich uchodźców”.

Posąg Turula na zamku Mukaczewo został wzniesiony w 1896 roku jako jeden z siedmiu pomników milenijnych, upamiętniających 1000 lat węgierskiej obecności w Kotlinie Karpackiej. Władze Czechosłowacji zdemontowały go w 1924 roku, a Armia Czerwona, która zajęła region w 1945 roku, przetopiła brązowy posąg.

Kopia zniszczonego w 1945 roku posągu została wykonana przez rzeźbiarza Mihálya Belény’ego i zastąpiła oryginał w 2008 roku. Była w całości ufundowana przez węgiersko-amerykańskiego biznesmena Imre Pákh.

Autorstwo: Michał Waligóra
Wideo: YouTube.com
Na podstawie: RMX News
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 21.10.2022 12:40

    sława ukrainie i po problemie:) A czasem ignoranci sie dziwią, czemu Orban nie jest fanem ukrów?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.