Ukraiński nowym językiem nauczanym w polskich szkołach?

Opublikowano: 26.05.2023 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3256

Władze Lublina prowadzą konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat wprowadzenia języka ukraińskiego do programu nauczania. Wiceprezydent miasta Mariusz Banach chciałby, aby ukraiński stał się jednym z języków nowożytnych obok niemieckiego czy francuskiego. Zdaniem Banacha „to bardzo dobry krok dotyczący przyszłości, tego, jak kiedyś młodzi ludzie będą podejmowali pracę zawodową”.

Portal Radia RMF FM poinformował, że w szkołach w stolicy województwa lubelskiego pracuje obecnie około stu nauczycieli z Ukrainy. Mają oni obecnie przygotowywać „autorskie programy do nauczania języka ukraińskiego”. Na razie zostałby on wprowadzony jako przedmiot dodatkowy, ale ambicje w tym względzie są duże większe.

Mowa naszych wschodnich sąsiadów mogłaby być bowiem kolejnym językiem nowożytnym nauczanym w szkołach. Tym samym zostałby wprowadzony do polskich placówek edukacyjnych na zasadach, którym podlegają obecnie języki niemiecki czy francuski. Władze Lublina rozmawiają więc na ten temat z resortem kierowanym przez Przemysława Czarnka.

„O tym, że jest potrzeba wprowadzenia ukraińskiego jako języka nowożytnego, przekonywać nie trzeba nikogo. My tutaj w Lublinie, co do tego nie mamy wątpliwości. To bardzo dobry krok dotyczący przyszłości, tego, jak kiedyś młodzi ludzie będą podejmowali pracę zawodową” – tłumaczył Banach w rozmowie z RMF FM.

Na podstawie: RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. bboyprezes 26.05.2023 12:36

  Niektórym się już w rzyci poprzewracało z tą ukrainizacją Polski …

 2. Vaunes 26.05.2023 16:39

  W Niemczech od lat mieszka wiele milionów Polaków i do tej pory nie ma oficjalnie nauczania języka polskiego w szkołach. Ba, Polacy nawet nie uzyskali statusu mniejszości narodowej )))

 3. emigrant001 26.05.2023 16:48

  słudzy narodu ukraińskiego piss z wami:)

 4. akami 26.05.2023 16:52

  Jaki to ma sens? Podobny do tego gdyby wprowadzać język wietnamski i chiński. Widać totalną poebiozę i to, że wielu polskojęzycznych urzędasów ma problem z tym kim są. Bo tak szczerze, kto chciałby uczyć się w Polsce niszowego języka? Do 1945 roku nawet to państwo nie istniało. Wystarczy prześledzić historię Europy. Jesli tak by miało być to ja się zgadzam pod warunkiem, że powstanie państwo kaszubskie z własną autonomią. Bo w istocie to jest to samo. Gdyby Kaszubom dac autonomię z dnia na dzień powstało by solidne Państwo z historią sięgającą dinozaurów. I okazałonby się, że Kaszubi są protoplastami Polaków i,że Polacy tak naprawdę są Kaszubami. Wszystko da się zrobić. A tak prywatnie, nie ma sensu uczyć się kraińskiego, ponieważ każdy krainiec świetnie mówi po rosyjsku. W tym kontekście o wiele praktyczniejsza byłaby nauka języka rosyjskiego. Większy zasięg, większe możliwości komunikacji. I przede wszystkim język ten jest perspektywiczny. A czy kraina będzie istniała za 10-20 lat? Takie państwowe nowotwory raz są raz ich nie ma.

 5. Kazma 26.05.2023 18:03

  Co to w ogóle jest ukraiński język, czy istnieje taki język? Chyba tylko w reżimowych okłamujących mejnstrimowych mediach. Gdzieś czytałem tekst jakiegoś naukowca, że nic takiego nie istnieje, co najwyżej rodzaj gwary, czy czegoś regionalnego raczej jakiś łamany rosyjski.
  akami, oczywiście, że rosyjski jest perspektywiczny, jak najbardziej, kiedy Polska odzyska niepodleglość a Polacy przejmą władzę, to Rosja i Białoruś będą partnerami biznesowo-gospodarczymi nr 1 w regionie.

 6. Baltazar Bombka 27.05.2023 17:48

  Po co? Przecież możemy wrócić do nauczania j. rosyjskiego. W Europie Wschodniej bardziej powszechnie znany język niż banderowski.

 7. Venom 28.05.2023 05:09

  Ręce opadają, to Polska nie ukraina,mamy swój język, możemy się uczyć jakiegokolwiek języka dowolnie używanego na świecie, a to co onirobia to przesada

 8. andi170 28.05.2023 09:21

  Przy takich włodarzach Polski już nie ma!!! SPRZEDANA!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.