Ukraiński MON pompował ceny żywności dla armii?

Opublikowano: 23.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2385

Ministerstwo obrony Ukrainy w niedzielę zaprzeczyło doniesieniom, że rażąco zawyżało ceny żywności za niedawny kontrakt, w najgorszym skandalu korupcyjnym, jaki ogarnął siły zbrojne od wybuchu wojny.

W sobotę media ogólnokrajowe oskarżyły ministerstwo o podpisanie umowy na ceny „dwa do trzech razy wyższe” niż obecne stawki podstawowych artykułów spożywczych. Według portalu informacyjnego ZN.ua, jajka, które w sklepie kosztowały około 19 centów amerykańskich, zostały zakontraktowane za 46 centów, podczas gdy ministerstwo podpisało również umowę na ziemniaki za ponad dwukrotnie wyższą cenę detaliczną.

Mówi się, że podpisany kontrakt na 2023 rok będzie wart 13 miliardów hrywien, czyli ponad 350 milionów dolarów przy obecnym kursie.

Ministerstwo obrony nazwało doniesienia „fałszywymi” i stwierdziło, że „zakupuje odpowiednie produkty zgodnie z procedurą ustanowioną przez prawo”. Dodał, że zostanie przeprowadzone dochodzenie w sprawie sposobu udostępniania informacji, mówiąc, że „szkodzi to interesom obrony we wrażliwym okresie”.

Ministerstwo poinformowało, że „przeprowadzane są kontrole” podpisanych kontraktów i zapowiedziało, że w poniedziałek rozpocznie audyt wewnętrzny i zorganizuje nadzwyczajne spotkanie z ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem. „W przypadku wykrycia naruszeń w działaniach funkcjonariuszy resortu obrony zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z obowiązującym prawem” – poinformował resort.

Na Ukrainie szerzy się defraudacja. Według ministerstwa infrastruktury, w kolejnym skandalu, który wybuchł w weekend, Krajowe Biuro Antykorupcyjne (NABU) przesłuchało wiceministra podejrzanego o defraudację. Wasyl Łozynki, sprawujący urząd od maja 2020 r., „otrzymał (400 000 dolarów) w celu ułatwienia zawierania umów na zakup sprzętu i generatorów po zawyżonych cenach” – poinformowała NABU.

Ukraina stoi w obliczu niedoborów energii elektrycznej po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „The Insider Paper”
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Baltazar Bombka 23.01.2023 09:52

    Defraudacja na Unrainie?! Jak to? Przecież to taki praworządny naród. Nie wierzę w ani słowo z tego artykułu. To pewnie ruska propaganda!

  2. JedynaDroga 23.01.2023 12:32

    U siebie kradną na potęgę, za granicą żebrzą o pomoc. Z takim podejściem nie trudno się domyślić w jakim celu wykorzystują rzeczy które dostali od państw zachodu.

  3. Fenix 24.01.2023 07:23

    Po ile za czołgi wyżebrane ? Waluta nie zna granic ruble przyjmiecie ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.