Ukraińscy uchodźcy będą mogli występować o pobyt stały

Opublikowano: 28.02.2023 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2134

Uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski po 24 lutego ubiegłego roku będą mogli ubiegać się o pobyt trzyletni oraz pobyt stały. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker uzasadnia nowe regulacje między innymi płaceniem podatków przez Ukraińców, a także rosnącą liczbą przedsiębiorstw rejestrowanych przez nich na terenie naszego kraju.

Dotychczas ukraińscy obywatele przebywali na polskim terytorium na mocy przyjętej w marcu ubiegłego roku ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. De facto nie byli więc ujęci normalną ochroną międzynarodową przysługującym uchodźcom, ale nadano im specjalny status dotyczący czasowego pobytu.

Okazuje się jednak, że rząd Mateusza Morawieckiego zamierza de facto osiedlić ich w naszym kraju. Szefernaker zapowiedział bowiem w rozmowie z Radiem Plus przedłużenie ich pobytu o trzy lata, a nawet przyznanie im prawa do stałego pobytu na terenie Polski. Będą mogli o to wnioskować już od 1 kwietnia bieżącego roku.

Według wiceszefa MSWiA wielu Ukraińców „będzie chciała zostać na dłużej”, bo spora część z nich poszła do szkoły, uczy się języka czy prowadzi działalność gospodarczą. Szefernaker twierdzi więc, że ukraińscy uchodźcy „płacą podatki, składki” oraz zarejestrowali na terenie naszego kraju blisko 10 tys. firm.

Na podstawie: RadioPlus.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 28.02.2023 09:54

    Skąd to zaskoczenie? dokładnie rok temu gdy to się zaczęło mówiłem że oni nie wrócą…

  2. replikant3d 28.02.2023 19:12

    Bezczelne kłamstwo. NIE płacą ŻADNYCH podatków. Ci co budują nowe mieszkania mają prawo ,,pierwokupu,, gotowej inwestycji za 50% ceny. Zwykłe S……wysyństwo. A ty Polaku pod most…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.