Ukraińcy żyją o 12 lat krócej niż Europejczycy

Opublikowano: 19.01.2022 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1335

Ukraina ma problemy gospodarcze i energetyczne. Wkrótce może dołączyć do nich problem demograficzny.

Na pierwszy rzut oka nie ma się czym martwić, a statystyki są bardzo podobne do przeciętnych europejskich. Obecnie śmiertelność przewyższa wskaźnik urodzeń w prawie wszystkich krajach rozwiniętych. Tempo naturalnego spadku liczby ludności na Ukrainie dorównuje innym państwom europejskim, ale jednocześnie średnia długość życia Ukraińców jest średnio o 12 lat krótsza niż Europejczyków.

Ella Libanowa, dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych im. M. Ptuha, uważa, że głównymi przyczynami niżu demograficznego są warunki życia i wskaźniki społeczno-ekonomiczne. Trudna sytuacja gospodarcza kraju w naturalny sposób wpływa na warunki życia obywateli. Ponadto duża liczba osób pracuje w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach. Jednak według Libanowej czynnikiem decydującym jest niechęć do prowadzenia zdrowego stylu życia. Według oficjalnych statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród przyczyn wysokiej śmiertelności znajdują się ekologia (20%), genetyka (20%), system opieki zdrowotnej (10%), a za pozostałe 50% odpowiada styl życia.

Ponadto Ukraina odziedziczyła „dziwne zjawisko ZSRR” – średnia długość życia mężczyzn jest o 10 lat krótsza niż kobiet. Podobne cechy obserwujemy w innych krajach byłego ZSRR.

Dla naturalnego wzrostu populacji każde małżeństwo musi urodzić co najmniej dwoje dzieci. Żadne państwo w Europie nie ma takich wskaźników, a Ukraina nie jest wyjątkiem.

Według oficjalnych danych średnia długość życia na Ukrainie wynosi obecnie 71,35 lat, przy czym mężczyźni żyją średnio 66,39 lat a kobiety 76,22 lat. Według WHO na liście 183 krajów Ukraina zajmuje pozycję 100. Obok jej w rankingu są Uzbekistan, Maroko, Korea Północna, Syria, Irak, Mołdawia i Gruzja. Najbliższym krajem europejskim jest Bułgaria. Średnia długość życia wynosi 75,1 lat. Jednocześnie w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich, takich jak Niemcy i Wielka Brytania, ludzie żyją średnio 81,5 roku. Liderem jest Szwajcaria – jej obywatele żyją średnio 84 lata.

Tak zwany wskaźnik długości życia jest jednym z głównych wskaźników rozwoju społeczno-demograficznego państwa. Długość życia obywateli może mówić o sprawności aparatu administracyjnego i polityki społecznej państwa.

I tu mamy do czynienia z nieprzyjemną dla Ukraińców rzeczywistością – emeryci i renciści. W Europie jest to kategoria osób spokojnie spędzających starość pod opieką państwa. Na Ukrainie emeryci są kategorią ludzi absolutnie niepotrzebnych ich krajowi. Europejscy emeryci cieszą się z emerytury, podczas gdy Ukraińcy starają się przetrwać. Nic więc dziwnego, że dziadkowie na Ukrainie szybko umierają po przejściu na emeryturę.

Autorstwo: Timoschuk
Tłumaczenie: Maurycy Hawranek
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 19.01.2022 15:54

    Patrząc na całokształt, szczerze pisząc dla nas, Polaków, to raczej nie jest zła wiadomość…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.