Ukraińcy odbudowali pomnik Polaków w Hucie Pieniackiej

Opublikowano: 27.02.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Lokalna społeczność odbudowała pomnik Polaków pomordowanych podczas II wojny światowej w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim, który nieznani sprawcy wysadzili w powietrze – poinformował szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Władimir Wiatrowycz.

“Ukraińska społeczność na własny koszt odbudowała pomnik Polaków, pomordowanych w Hucie Pieniackiej, który zniszczono w styczniu tego roku. Jest to ważny krok przez przepaść trudnej przeszłości w kierunku przyszłości. Wzajemność takich gestów jest najlepszą gwarancją tego, że taka przeszłość nigdy się nie powtórzy” – napisał Wiatrowycz na “Facebooku”.

Jak poinformowała policja, krzyż wysadzono w powietrze przy pomocy nieznanej substancji wybuchowej. W sprawie wszczęto powstępowanie karne z artykułu o naruszenie równości obywatelskiej. Sprawcom grozi kara od 5 do 8 lat więzienia.

Polskie MSZ wezwało do ustalenia i ukarania sprawców aktu wandalizmu. W nocie protestacyjnej polscy dyplomaci podkreślili, że „takie ataki i incydenty” powinny być badane, bo „zagrażają polsko-ukraińskim stosunkom”.

Mieszkańcy Huty Pieniackiej zostali zamordowani w 1944 roku przez ukraińskich pacyfikatorów z ochotniczej dywizji Waffen SS Galizien. Wówczas te ziemie należały do Polski, obecnie jest to rejon brodowski obwodu lwowskiego Ukrainy. Podczas operacji pacyfikacyjnej zginęło około tysiąca osób, większość z nich została żywcem spalona w kościele. Wioski nie odbudowano, na jej miejscu w 2005 r. wzniesiono kamienny krzyż i dwie płyty z nazwiskami poległych. Sprawcy zniszczyli krzyż oraz zamalowali tablice, umieszczając na nich flagę Ukrainy oraz UPA z napisem SS.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emhyr
Użytkownik
emhyr

Polska powinna zerwać stosunki albo przestać pomagać tym oprawcom. Chociaż z drugiej strony obecne pokolenie nie jest winne masakry tak jak i my nie powinniśmy odczuwać takiej nienawiści. Z drugiej strony ci bandyci powinni dostać 100 batów chłosty, zamknięcie w kneble na 2 tygodnie, obrzucanie zepsutą kapustą i pomidorami, na to tylko zasługują.