Ukraińcy nie wiedzą co to zbrodnie wołyńskie

Opublikowano: 17.09.2022 | Kategorie: Historia, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1184

W najnowszym sondażu Ukraińców zapytany o stosunek do Polaków. Jedno z pytań dotyczyło kwestii Wołynia. Zaskakujące są jednak odpowiedzi Ukraińców, którzy w większości mają nie znać zbrodni wołyńskich popełnionych przez ukraińskie oddziały UPA.

Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego zrobiło badania, w którym sprawdzono, jaki jest stosunek Ukraińców do Polaków. Zdecydowana większość respondentów deklaruje dużą sympatię do Polaków – aż 83 proc. Warto też dodać, że niecały 1 proc. badanych pozostaje niechętna wobec Polaków. Warto dodać, że poziom sympatii do Polski zmieniło 73 proc. respondentów po rozpoczęciu wojny.

W sondażu pytano również o spiskowe teorie rozpuszczane przez rosyjską propagandę dotyczącą rzekomych planów zajęcia zachodniej Ukrainy przez Polskę. 76 proc. Ukraińców uznała takie teorie za kłamstwo, podczas gdy wierze w nie zaledwie 1 proc. badanych.

W badaniu pytano również dlaczego zdaniem Ukraińców Polska tak im pomaga. 70 proc. wskazało opcję, że Polacy uważają Rosję za wroga i czują się zagrożeni, podczas gdy 69 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polacy sympatyzują z Ukraińcami i cenią sobie dobrosąsiedzkie stosunki.

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji Polska bezinteresownie wspiera Ukrainę dostarczając sprzęt wojskowy, przyjmując wojennych uchodźców, czy wspierając Kijów na arenie międzynarodowej. Pomimo wojny kwestia rzezi wołyńskiej nadal pozostaje trudnym tematem, którego oba państwa nie potrafiły przepracować. 10 lat temu władze Ukrainy wprowadziły oficjalny zakaz ekshumacji i pochówku ofiar. Mimo olbrzymiej pomocy, jakiej nasz kraj udziela Kijowowi, antypolskie prawodawstwo nadal obowiązuje u naszych sąsiadów.

O sprawę Wołynia zapytano również w rzeczonym sondażu. Nie odgrywa ona istotnej roli dla Ukraińców. 62 proc. badanych ledwie o niej słyszało Większość respondentów jest gotowa na pewne ustępstwa wobec Polski – 53 proc. Co więcej, stawiają oni Polsce warunek, że powinniśmy na grobach Ukraińców rzekomo pomordowanych przez polskie podziemie umieścić tabliczki o sprawcach zbrodni.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Interia.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

6

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.