Ukraińcy nie mają przyszłości w Szwecji, bo nie znają języka

Opublikowano: 28.09.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 891

Szwedzka telewizja publiczna wyemitowała materiał dotyczący przebywających w tym kraju uchodźców z Ukrainy. Z nagrania wynika, że Ukraińcy coraz częściej opuszczają Szwecję, bo nie widzą w niej swojej przyszłości nawet mimo posiadanych kwalifikacji. Największym problemem okazuje się być bowiem nieznajomość języka szwedzkiego.

Główną bohaterką reportażu stacji SVT jest Natalia Wołkowa, 62-letnia obywatelka Ukrainy przebywająca obecnie w mieście Eskilstuna. Podkreśla ona, że od razu po przyjeździe do Szwecji otrzymała informację od Szwedzkiej Agencji Imigracyjnej. Urząd oczekiwał więc od uchodźców, iż będą oni w stanie sami się utrzymać.

Według Wołkowej była to początkowo świetna informacja, bo oznaczała dostęp do szwedzkiego rynku pracy. Szybko okazało się jednak, że Ukraińcy nie otrzymają wsparcia w postaci nauki języka szwedzkiego, dlatego muszą zorganizować ją sobie sami. Zdaniem Ukrainki samokształcenie to jednak za mało.

Tymczasem bez znajomości języka Ukraińcy mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Wołkowa co prawda zna cztery języki (w tym polski) i ma wykształcenie uniwersyteckie, lecz mimo to nie może nawet zatrudnić się jako sprzątaczka. Jej nieliczni rodacy mający pracę znaleźli ją dzięki znajomości angielskiego.

W związku z powyższym coraz więcej ukraińskich uchodźców opuszcza Szwecję. Według danych Szwedzkiej Agencji ‚Imigracyjnej od początku wojny na Ukrainie do Szwecji przyjechało 45 tys. Ukraińców, ale 4 tys. z nich już powróciło do ojczyzny lub wyjechało do innych państw Unii Europejskiej.

Na podstawie: Svt.se, Interia.pl
Źródło: Autonom.pl

6

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.