Ukraińcy liderem wśród cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce

Opublikowano: 09.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1812

Od co najmniej 5 lat to Ukraińcy są liderem w rankingu kupujących w Polsce mieszkania. I choć udział mieszkań nabywanych przez cudzoziemców jest wciąż niewielki, to się może niedługo zmienić.

W ogóle runek nieruchomości w Polsce jest chętnie eksplorowany przez obywateli państw na wschód od Polski. Dość powiedzieć, że powierzchnia mieszkań kupionych przez Ukraińców, Rosjan i Białorusinów stanowi powierzchnie mniej więcej równa powierzchni Stadionu Narodowego.

Bezapelacyjnie prowadzą w tym wyścigu Ukraińcy. I to od 5 lat. Przy czym kierunek inwestowania w mieszkania idzie w dwóch kierunkach: pierwszy to nabywanie mieszkań, które później wynajmują swoim rodakom, przyjeżdżającym do Polski za pracą. To dobra inwestycja, ściągalność opłat jest wysoka, bo niesolidnych dłużników właściciel mieszkania może bez przeszkód ścigać na terenie Ukrainy. Drugi to kupowanie mieszkań dla siebie. Ostatnio trend ten się wzmocnił z powodu niespokojnej sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Obywatele Ukrainy, przynajmniej ci, którzy mają na to fundusze, wolą być dalej od możliwego konfliktu niż bliżej. Mieszkania, kupowane przez Ukraińców, są związane z planami osiedlenia się w Polsce na stałe. Według danych MSWiA Ukraińcy w 2021 roku kupili około 3,2 tysiąca mieszkań, a można przypuszczać, że w niespokojnych czasach tendencja ta ulegnie wzmocnieniu.

55 proc. ukraińskich emigrantów przebywających w Polsce ma zamiar kupić nieruchomość w Polsce i liczba ta wciąż rośnie.

Ten trend ma przyczyny też w niezłej sytuacji ekonomicznej Polski, w podobnej mentalności Polaków i Ukraińców, podobnych językach. Mieszkania kupowane są przede wszystkim w dużych miastach, gdzie najłatwiej o pracę.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Zdjęcie: Tomasz_Mikolajczyk (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 09.02.2022 13:23

    A to dziwne jak im do tego dopłacają? Nie tylko im zresztą. Wszystkim tylko nie Polakom. No ale sami tego chcemy jak widać bo niepodległości nie chcemy. Prawda?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.