Ukraina zamyka granice z Rosją

Opublikowano: 26.09.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 668

Prezydent Petro Poroszenko zapowiedział, że w 2020 roku Ukraina powinna być gotowa do zgłoszenia oficjalnej prośby o przyjęcie do Unii Europejskiej. Petro Poroszenko podkreślił, że Ukraina stoi przed wyborem „Być albo nie być”. Jeżeli nie przeprowadzi „reform” we wszystkich sferach, państwu grozi upadek. Według niego zmiany stanowią odpowiedź na „potrzeby społeczeństwa i inwestorów”, a ich realizacja pozwoli na członkostwo kraju w Unii Europejskiej. W innym przypadku „Ukraina pozostanie sam na sam z Rosją”. Według Poroszenki ukraińska „rewolucja” (tym mianem określił pucz pałacowy, dzięki któremu doszli do władzy prozachodni politycy) wygrała kilka wieków za późno i kraj ma kilka lat, żeby „nie przejść, a przebiec” krytyczny dystans dzielący go od Zachodu. Cel naszych ambitnych reform, to osiągnięcie europejskiego standardu życia – zaznaczył Poroszenko. Zaprezentowana 25 września „Strategia 2020” przewiduje aż 60 różnych reform, które mają być wprowadzane jednocześnie. Najważniejsze z nich to walka z korupcją, reformy sądów, organów ścigania, armii, wprowadzenie zmian w systemie podatkowym oraz deregulacja gospodarki.

Prezydent Petro Poroszenko polecił rządowi przygotować zamknięcie wszystkich przejść granicznych Ukrainy z Rosją – samochodowych, pieszych i morskich. W czwartek opublikowano dekret prezydenta Ukrainy ws. tymczasowego zamknięcia granicy z Rosją – informuje portal kresy24.pl. W jego uzasadnieniu napisano, że jest to spowodowane „nieustanną ingerencją Federacji Rosyjskiej w sprawy wewnętrzne Ukrainy”. Kijów nie wyklucza także zamknięcia przejść lotniczych. Poroszenko ostrzegł również, że jeśli Rosja będzie wprowadzała wobec Ukrainy sankcje, ta odpowie na nie natychmiast własnymi. Z kolei premier Arsenij Jaceniuk ujawnił, że jest już przygotowana lista 200 rosyjskich obywateli, którym w pierwszej kolejności zostanie zabroniony wjazd na Ukrainę. Przygotowano także listę wszystkich firm, w których Rosja ma swoje udziały. Prezydent Poroszenko zapewnił też, że w ramach Ukrainy nie będzie żadnego „specjalnego statusu” dla Donbasu.

Władze DRL i ŁRL uważają dekret prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w sprawie demarkacji granicy z Rosją za tendencyjny i niewykonalny, ponieważ akty prawne Ukrainy nie mają mocy prawnej na terytorium Noworosji – oznajmił sztab proklamowanych w trybie jednostronnym republik. Wcześniej Poroszenko podpisał ustawę o niezwłocznych środkach ochrony państwa i umocnienia jej obronności. Dokument przewiduje tymczasowe zamknięcie wszystkich przejść granicznych z Rosją.

Ukraińskie fabryki obronne i pododdziały remontowe Sił Zbrojnych Gwardii Narodowej obecnie wprowadzają do użytku do 40 jednostek sprzętu opancerzonego dziennie – oznajmił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas obszernej konferencji prasowej w Kijowie. Poza tym Poroszenko oświadczył, że Ukraina porozumiała się z szeregiem państw w sprawie kupna dronów na potrzeby Sił Zbrojnych i Gwardii Narodowej. Prezydent nie poinformował, o jakie dokładnie drony chodzi – bojowe czy wywiadowcze. Jednocześnie przywódca Ukrainy dodał, że nie uważa za konieczne ogłoszenie stanu wojennego w kraju.

Ukraińskie siły zbrojne wymieniały na byłych jeńców nie tylko powstańców, lecz również ludzi, którzy nigdy nie uczestniczyli w walkach na wschodzie kraju – pisze dzisiaj gazeta “New York Times”. Jak podkreśla periodyk, na pierwszy rzut oka wymiana jeńców między powstańcami i Kijowem była sprawiedliwa: pod uważnym okiem pośredników z OBWE jedna i druga strona uwolniła 28 osób, byłych jeńców, po czym „pojawiły się pytania”. Według danych gazety, jeśli powstańcy uwolnili grupę ludzi, którzy rzeczywiście byli jeńcami, to władze Ukrainy w zamian za jeńców uwolniły „grupę mężczyzn, kobiet i nastolatków, ubranych w stroje sportowe i brudne rzeczy, którzy, według ich słów, zostali wysłani z więzień z dalekiego Kijowa”. Według gazety, zostało to zrobione z powodu braku jeńców do spełnienia warunków wymiany „jeden za jednego”. Periodyk podkreśla, że po wymianie wielu wypuszczonych przez Kijów powiedziało gazecie, że nigdy nie walczyło po stronie powstańców i nie wie, jak znalazło się wśród uczestników tego wydarzenia. „Jestem osobą cywilną i znalazłem się tutaj tylko dlatego, że potrzebna była określona liczba osób” – poinformował periodyk 17-letni Nikita Podikow, zatrzymany przez ukraińskich żołnierzy dwa tygodnie temu w mieście, niedaleko którego toczyły się walki. Według niego, władze oskarżyły go o to, że należał do powstańców, aczkolwiek „nigdy nie uczestniczył w walkach i nikogo nie zabijał”. Sami „byli jeńcy” powiedzieli periodykowi, że tylko siedem z 28 uczestniczących w wymianie osób w rzeczywistości było powstańcami. Według danych gazety, niektórzy „byli jeńcy” zostali zatrzymani kilka miesięcy temu w różnych częściach Ukrainy za udział w akcjach protestacyjnych, wzywających do autonomii na wschodzie Ukrainy i za rozprzestrzenienie ulotek agitacyjnych.

5 września w Mińsku odbyło się drugie spotkanie grupy kontaktowej ds. uregulowania sytuacji na wschodzie kraju. Kijowskie władze i proklamowane w trybie jednostronnym republiki porozumiały się na spotkaniu w sprawie zawieszenia broni. Strony porozumiały się także w sprawie zorganizowania międzynarodowego monitoringu jego przestrzegania, wymiany jeńców oraz otwarcia korytarzy humanitarnych. Siły zbrojne i powstańcy regularnie informują o naruszeniu rozejmu, lecz obie strony oraz międzynarodowi obserwatorzy stwierdzają, że w ogólnym zarysie jest przestrzegany.

Powstańcy znajdują coraz to nowe groby, dokładna liczba wspólnych grobów na razie nie jest znana – oznajmił premier DRL Aleksander Zacharczenko. Do tej pory w obwodzie donieckim w wiosce Niżna Krynka znaleziono 3 masowe groby, w jednym z których spoczywają ciała około 40 cywilów, a w innych – jeńców i ukraińskich żołnierzy. Z ciał pobrano niektóre narządy. Wcześniej obserwatorzy OBWE potwierdziły tę informację. Według słów premiera DRL, MSW i Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego republiki, międzynarodowi eksperci, w tym z Europy i Rosji przeprowadzą śledztwo w sprawie pochówków.

Prezydent USA Barack Obama zlecił Sekretarzowi Stanu Johnowi Kerry’emu przyznanie dodatkowych 25 mln dolarów na pomoc Ukrainie, w tym na dostawy o charakterze militarnym i szkolenie wojskowych. Ta kwota obejmuje „towary wojskowe i usługi Departamentu Obrony, edukację wojskową i treningi” na kwotę 5 mln dolarów a także nieśmiercionośną pomoc innych departamentów i resortów USA na kwotę 20 mln dolarów.

Liczba uchodźców wewnętrznych na Ukrainie może osiągnąć 900 tys. osób – poinformował specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw uchodźców wewnętrznych Chaloka Beyani, podsumowując 10-dniową wizytę w kraju. Oznajmił on, że według oficjalnych danych wskaźnik ten przewyższa 300 tys. osób, a według nieoficjalnych może być trzykrotnie większy. Wezwał on Kijów do podejmowania większych wysiłków na rzecz ochrony praw uchodźców wewnętrznych, podkreślając, że w celu udzielenia pomocy jak największej liczbie ludzi potrzebna jest dokładna rejestracja i ocena potrzeb ludzi, zwłaszcza w warunkach zbliżającej się zimy.

Około 300 tys. Ukraińców zwróciło się o status uchodźcy lub pozwolenie na tymczasowy pobyt w Rosji. Takie dane przytoczył dzisiaj szef Federalnej Służby Migracyjnej Konstantin Romodanowski. Na spotkaniu z szefem rządu Dmitrijem Miedwiediewem szef FSM podkreślił, że według danych resortu na terytorium Rosji przebywa 875 tys. obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed działaniami zbrojnymi. Jednocześnie jedną trzecią z tych, którzy ubiegali się w organach FSM o tymczasowy azyl lub status uchodźcy jedną trzecią – około 100 tys. – stanowią dzieci.

Kraje G7 i UE zagroziły Rosji kolejnymi sankcjami w przypadku naruszenia mińskich porozumień – czytamy w oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych krajów G7 i wysokiego przedstawiciela UE. Jednocześnie oświadczono, że sankcje nie są celem samym w sobie i mogą zostać zniesione po wywiązaniu się Rosji z jej zobowiązań. Kraje G7 i UE zamierzają pomóc Ukrainie w odbudowie gospodarki. Potępiły one powtarzające się naruszenia rozejmu na wschodzie kraju. Ministrowie wezwali kraje członkowskie OBWE do zapewnienia wsparcia w rozszerzeniu specjalnej misji monitoringowej organizacji.

Autorzy: jkl (akapit 1), plk (2), red. GR (3-11)
Źródła: Lewica.pl, Niezależna.pl, Głos Rosji
Kompilacja 10 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MB 26.09.2014 14:01

    “Cel naszych ambitnych reform, to osiągnięcie europejskiego standardu życia – zaznaczył Poroszenko” – szkoda że nie dodał że chodzi mu o Albanię.

  2. skyhigh 26.09.2014 16:00

    szkoda też, że nie dodał że bedzie to niemożliwe w ciągu najbliższych 300 lat

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.