Ukraina wzmacnia ochronę granicy z Białorusią

Opublikowano: 04.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 983

Do działań na odcinku granicy ukraińsko-białoruskiej zostały skierowane dodatkowe jednostki Państwowej Służby Przygranicznej Ukrainy, w tym pododdział specjalny „Dozor” oraz śmigłowce i samoloty bezzałogowe.

„Musimy nadal zwiększać poziom ochrony granicy z Białorusią. Dotyczy to całego odcinka, także i granic stref wykluczenia (w pobliżu nieczynnej elektrowni w Czarnobylu – przyp. polukr.net). I chociaż dzisiaj sytuacja na granicy z Białorusią jest stabilna, a ochrona granicy została wzmocniona, to nadal będziemy zwiększać nasze możliwości techniczne i inżynieryjne w tym obszarze” – powiedział szef Państwowej Służby Przygranicznej Ukrainy, Serhij Deinenko.

Wzmocnienie sił na granicy z Białorusią jest realizowane co najmniej od zeszłego roku, gdy rozpoczęły się masowe protesty przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. W ciągu ostatnich tygodnia Ukraina, podobnie jak wiele innych krajów europejskich, zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów do i z Białorusi po zatrzymaniu przez białoruskie służby specjalne dziennikarza i opozycjonisty Ramana Pratasiewicza, który znajdował się na pokładzie zmuszonego do lądowania samolotu pasażerskiego linii Ryanair. Ponadto, strona ukraińska oczekuje wzrostu napięcia w związku z planowanymi na wrzesień br. manewrami Zapad-21, które odbędą się na terytorium Rosji i Białorusi.

Do działań na granicy z Białorusią skierowano w ostatnim czasie m.in. zakupione od Francji śmigłowce H125 i H145. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy posiada także na wyposażeniu kilka zestawów produkowanych w Polsce samolotów bezzałogowych typu „Flyeye”. Działania w tym obszarze prowadzi także 10 Samodzielny Oddział Operacyjnego Reagowania Służby Przygranicznej Ukrainy „Dozor”, na wyposażeniu którego znajdują się m.in. zakupione w zeszłym roku łodzie „Safe Boat 27”.

10 Samodzielny Oddział Operacyjnego Reagowania Służby Przygranicznej Ukrainy „Dozor” (ukr. Diesjatyj Okremnyj Zahin Operatywnoho Reagowania – DOZOR) to funkcjonująca od 2018 roku jednostka specjalna Państwowej Służby Przygranicznej Ukrainy, przeznaczona do realizacji zadań o najwyższym stopniu ryzyka. W selekcji do jednostki mogą brać udział jedynie kandydaci pełniący służbę w Państwowej Służbie Przygranicznej – preferowani są posiadający wcześniej doświadczenie służby wojskowej lub w innych formacjach uzbrojonych. Jednostka posiada swoje pododdziały w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Odessie, Chersoniu, Żytomierzu i wielkich Mostach.

Podstawowym uzbrojeniem oddziału są karabinki UAR-15 (produkowana na Ukrainie wersja karabinu AR-15) i pistolety maszynowe HK MP-5. Znaczna część wyposażenia jednostki została pozyskana w USA: poza wspomnianymi wyżej łodziami patrolowymi zakupiono także sprzęt dla płetwonurków, karabiny snajperskie Barrett, a także sprzęt do obserwacji i działań w nocy. Instruktorzy z USA brali udział w szkoleniu zespołów snajperskich oddziału.

Na podstawie: Defence-ua.com
Źródło: PolUkr.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.