Ukraina może stać się pustynią

Opublikowano: 28.03.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1684

Jeśli Ukraina nie zacznie przeciwdziałać zanieczyszczeniu swojego powietrza, wysychanie lasów stanie się procesem nieodwracalnym.

Ratunkiem jest dekarbonizacja, powiedział Aleksiej Elik ze Stowarzyszenia Bioenergetycznego Ukrainy w ukraińskiej telewizji 24tv.ua. Wpływ na klimat zanieczyszczenia powietrza jest tak duże, że wysychają całe połacie lasów. Jak podaje Państwowa Agencja Leśna Ukrainy, w zeszłym roku uschło 413 tysięcy hektarów lasów, co stanowi pięć procent całego areału. Jeżeli proces ten przekroczy sześć procent, stanie się nieodwracalny. Należy natychmiast wdrażać aktywny proces dekarbonizacji kraju, twierdzi Elik.

Poza usychającymi lasami problemem jest również coraz gorsze zbiory płodów rolnych i ogólna degradacja rolnictwa. W 2020 roku z powodu suszy nie obrodziło 200 tysięcy hektarów kukurydzy i 300 tysięcy hektarów słonecznika, zbiory zbóż obniżyły się o ponad 3 miliony ton.

„W przyszłości oznacza to degradacje rolnictwa w południowej części Ukrainy, a efektem nadciągający kryzys zaopatrzeniowy”, mówi Aleksiej Elik. Uważa on też, że klimatyczny kryzys, spowodowany zanieczyszczeniem powietrza grozi podwyższeniem poziomu wód i zalaniem takich miast jak Odessa, Chersonez i Mariupol.

Powietrze na Ukrainie jest jednym z najgorszych w Europie. WHO zaliczyło Ukrainę do grupy krajów, w których zanieczyszczenie powietrza ma największy wpływ na zdrowie obywateli.

Jak podaje portal „Międzynarodowa Polityka i Społeczeństwo” wydawany przez niemiecką Fundację im. Eberta, władze Ukrainy nie przejawiają żadnej aktywności, by systemowo przystąpić do poprawy sytuacji.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 29.03.2021 00:26

    I przyjda tu wyparci przez ruskich + zydzi po swoje i bedzie gitarka 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.