Ukraina liczy na miliardy z kontraktu gazowego z Rosją

Opublikowano: 01.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 875

Ukraina i Rosja doszły w końcu do porozumienia na temat nowej umowy, która obejmuje kwestię tranzytu gazu przez następnych pięć lat. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski liczy na blisko siedem miliardów dolarów zysku, ponieważ rosyjski surowiec za pośrednictwem jego kraju będzie przesyłany dalej do państw Unii Europejskiej.

Podpisanie nowego kontraktu na dostawy gazu po 31 grudnia 2019 roku potwierdziły rosyjski Gazprom oraz ukraiński Naftohaz. Dodatkowo przedstawiciele ukraińskiego koncernu podkreślili, że udało im się zawrzeć ugodę ze stroną rosyjską. Tym samym Gazprom wycofa wszystkie skargi na Naftohaz, które zostały wcześniej zgłoszone do sądu arbitrażowego w Sztokholmie.

Ukraińska głowa państwa najbardziej zainteresowana jest jednak zyskami, jakie uda się uzyskać Ukrainie dzięki nowej umowie. Przez pięć lat otrzyma ona bowiem 7 mld dolarów. Zełenski twierdzi dodatkowo, że jej podpisanie oznacza zabezpieczenie interesów energetycznych Europy przez Ukrainę.

Według porozumienia, którego ramowy kształt był znany od ubiegłego tygodnia, gdy w stolicy Niemiec przeprowadzono ustalenia na szczeblu ministerialnym, gaz będzie przesyłany przez Ukrainę do Europy Zachodniej przez najbliższych pięć lat. Jednocześnie w umowie zapisano możliwość przedłużenia umowy o kolejnych dziesięć lat. W przyszłym roku przez Ukrainę popłynie więc co najmniej 65 mld metrów sześciennych gazu, a w kolejnych latach po 40 mld.

Na podstawie: 112.ua, Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o