Ukraina krytykuje raport ONZ o dyskryminacji religijnej

Opublikowano: 29.03.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2844

Biuro Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka opublikowało raport o wolności wyznania na Ukrainie, w którym zwróciło uwagę na ostrą dyskryminację przez władze tego kraju Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (największego kościoła w kraju) i jego wiernych.

„Odnosi się on do działań dyskryminacyjnych wobec UKP, a także wyraża zaniepokojenie stosowaniem przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy tzw. środków bezpieczeństwa wobec UKP. I tak SBU przeprowadziła rewizje w kilku klasztorach, biurach, instytucjach edukacyjnych i innych dobrach UOC w obwodach kijowskim, rówieńskim, żytomierskim, iwano-frankowskim, czerniowieckim, dniepropietrowskim, chmielnickim, czerkaskim, wołyńskim, chersońskim, tarnopolskim, połtawskim i zakarpackim” — głosi dokument.

Zaznaczono w nim, że w niektórych przypadkach funkcjonariusze SBU przesłuchiwali księży przy użyciu poligrafu. „SBU potwierdziła, że duchownym UOC wydano co najmniej trzy podejrzenia o naruszenie równości obywateli ze względu na rasę, narodowość, religię, niepełnosprawność lub inne cechy, a także jedno pod wieloma zarzutami, w tym o wkroczenie na integralność terytorialną i nienaruszalność Ukrainy. Dwóch podejrzanych przebywa w 24-godzinnym areszcie domowym” — podał z kolei w raporcie portal Patriarchatu Moskiewskiego.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało raport biura praw człowieka ONZ. „Wzywamy OHCHR do powstrzymania się od niewyważonych ocen politycznych i oparcia swoich raportów na faktach” — napisał rzecznik MSZ Ukrainy Oleg Mikolenko na „Facebooku”. Rzecznik przekonuje, że wolność wyznania jest na Ukrainie „jest zagwarantowana”, ale „nie jest to tożsame z prawem do angażowania się w działania godzące w bezpieczeństwo narodowe”.

Warto dodać, że w ostatni weekend marca w Kijowie ukraińska policja sprawdzała paszporty wszystkich osób, które przybyły do Kijowskiej Ławry Peczerskiej na ostatnie niedzielne modlitwy przed wydaleniem mnichów. „Można było wejść tylko na podstawie paszportu, ale i tak przyszło wiele osób” — powiedział dziennikarzom jeden z parafian.

Źródło: pl.News-Front.info [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sanchop 30.03.2023 00:52

    Jak śmieli posądzić Ukrainę o ludobójstwo na Wołyniu, a przepraszam to nie ten artykuł 🤣

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.