Ukraina i Turkmenistan kontra South Stream

Opublikowano: 20.03.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 216

Wspólne działania przeciw budowie rosyjskiego gazociągu South Stream (Południowy Potok) podejmą władze Ukrainy i Turkmenistanu. Podczas wizyty turkmeńskiego prezydenta Gurbanguly Berdimuhamedowa w Kijowie, miały być omawiane ich szczegóły.

Prezydent Turkmenistanu prosił władze Ukrainy o wywarcie wszelkiej możliwej presji na Unię Europejską by nie wspomagała budowy Południowego Potoku. Rosyjskie media, relacjonujące tę wizytę, przypomniały, że Rosja ubiega się o polityczne i finansowe wsparcie dla tego projektu. Rosja zaprzecza, że miałby on stanowić konkurencję dla projektu unijnego gazociągu Nabucco.

Ukraina sprzeciwia się budowie Południowego Potoku, gdyż pozwoli on odciąć ukraiński system gazociągów od rosyjskiego gazu, bez przerywania dostaw dla państw Zachodniej Europy.

Turkmenistan, prowadzi od kilku lat asertywną względem Moskwy politykę zagraniczną. Po konflikcie gazowym, do którego doszło w 2009 roku, władze w Aszchabadzie podjęły aktywne wysiłki zwiększające eksport turkmeńskiego gazu do Chin czy do Iranu. Turkmenistan popiera także budowę unijnego gazociągu Nabucco, widząc w nim szanse na dodatkowy, drogi rynek zbytu oraz na podniesienie ceny gazu eksportowanego do Chin.

Opracowanie: Konrad Kostrzewa
Na podstawie: www.studium.uw.edu.pl
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
J-23
Użytkownik
J-23

Niewiele to da.