Ukraina i Rosja gotowe do wojny

Opublikowano: 14.04.2021 | Kategorie: Opinie i dyskusje

Liczba wyświetleń: 1009

Po przewrocie na tzw. „Euromajdanie”, obaleniu legalnego rządu Ukrainy i aneksji Krymu przez Rosję, w Donbasie, czyli przemysłowym zagłębiu naszych wschodnich sąsiadów, wybuchły protesty o charakterze separatystycznym, które bardzo szybko przerodziły się w otwarty konflikt między mieszkańcami obwodów Doniecka i Ługańska, wspieranymi przez Rosję, a nowym rządem ukraińskim. Po wielu miesiącach zmagań wojennych udało się ustabilizować linię frontu i wypracować kruchy pokój, który co jakiś czas jest incydentalnie naruszany przez jedną, bądź drugą stronę konfliktu. Ostatnie lata wskazywały jednak, że obecny status Donbasu przejdzie w swoistą normę, bo ani Kijów, ani Moskwa nie przejawiały większego zainteresowania trwałym zakończeniem konfliktu i uregulowaniem prawnym statusu Donbasu. Od kilku tygodni światowe media znów zwracają uwagę na ten region za sprawą dużych manewrów wojskowych, które mają miejsce po rosyjskiej stronie granicy, natomiast władze w Kijowie twierdzą, że są przygotowane na interwencję. Dowodem na to ma być wzmożenie transportów wojennych jadących na wschód Ukrainy, gdzie wzmacniana jest linia frontu. Z kolei od strony władz samozwańczych republik Doniecka i Ługańska płyną komunikaty, że wojska ukraińskie dopuszczają się prowokacji i prowadzą ostrzał terenów przygranicznych, jednocześnie nie opuszczając pozycji, aby w razie interwencji mówić o ataku separatystów. Kreml również wydał stosowne oświadczenie, w którym otwarcie mówi o gotowości wsparcia ludności Donbasu. Czy to oznacza gotowość bojową? Czy Władimir Putin chce utrzymać jedynie status quo separatystycznego regionu, czy myśli o aneksji tych terenów? I wreszcie, czy sam rząd ukraiński miałby jakiś istotny cel, aby zająć Donbas, biorąc pod uwagę, że to kilka milionów prorosyjskich wyborców, którzy realnie mogliby osłabić ukraińskie elity polityczne wyniesione do władzy po „Euromajdanie”. Wszystkie powyższe kwestie postara się wyjaśnić w programie Piotra Korczarowskiego wieloletni polski korespondent z Donbasu, Dawid Hudziec, który w Doniecku przebywa od 2014 r., dzięki czemu doskonale zna realia tej wojny hybrydowej, która okazjonalnie przeradza się w konflikt zbrojny.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.