Ukraina chce policzyć, ilu Polaków zabito w Hucie Pieniackiej
Strona ukraińska uważa, że Polska zawyża liczbę ofiar, które zostały zamordowane przez oddziały SS Galizien 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej. W związku z tym planowana jest ekshumacja – informuje TVP Info, powołując się na lokalne media.
Ukraina planuje ustalić dokładną liczbę ofiar w Hucie Pieniackiej i udowodnić, że Polska zawyża szacunki. Ukraińska strona twierdzi, że zginęło ponad 200 osób, według IPN, które drogą śledztwa dokonało ustaleń, jest to około 850 ofiar.
Planujemy przeprowadzenie badań w tym roku. Według informacji od miejscowej ludności oraz z badań ukraińskich historyków pomnik w Hucie Pieniackiej stoi w symbolicznym miejscu. Szczątki mogą znajdować się w odległości 100-200 metrów od niego. Jednoznacznie będzie tam mniejsza liczba ofiar, niż utrzymuje strona polska — powiedział sekretarz ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta.
Ukraińskie media twierdzą, że otrzymano już pozwolenie na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych — miało je wydać 4 lutego ministerstwo kultury Ukrainy.
Wcześniej informowano, że ambasada Polski w Kijowie wystosowała notę protestacyjną do MSZ Ukrainy w związku z podejmowanymi próbami relatywizacji tej zbrodni. Przykładem takich działań ze strony Ukrainy jest m.in. tablica ustawiona w 2018 roku nieopodal pomnika ku czci zamordowanych. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy MSZ Polski Ewa Suwara, jest to: „stojąca nieopodal pomnika ku czci ofiar, ustawiona w 2018 r. tablica informacyjna, która zawiera fałszywy przekaz dot. przebiegu zbrodni z 1944 r., jak również inskrypcja na upamiętnieniu Ukraińców, którzy zginęli w miejscowościach oddalonych ok. 20 km od Huty, głosząca, że cześć oddawana jest ukraińskim mieszkańcom okolicznych wsi zakatowanych przez polskich szowinistów i partyzantów sowieckich”.
Ambasada RP w Kijowie wystosowała w tej sprawie notę protestacyjną do MSZ Ukrainy, wskazując, że obecność upamiętnień o takiej treści poddaje w wątpliwość deklarowaną przez władze Ukrainy politykę dobrosąsiedztwa i pojednania w relacjach z Polską oraz prosząc stronę ukraińską o wyjaśnienia dot. legalności i okoliczności powstania obu obiektów — poinformowała rzeczniczka MSZ.
24 lutego przy pomniku w dawnej Hucie Pieniackiej (obwód lwowski, Ukraina) odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą rzezi, jakiej dokonali członkowie SS Galizien na polskich mieszkańcach tej wsi. W obchodach wziął udział m.in. przyszły ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, nie zabrakło też ukraińskich przedstawicieli. Podczas obchodów odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy.
Źródło: pl.SputnikNews.com