Układ sklepu Apple może być zastrzeżony jako znak

Opublikowano: 13.07.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 667

Czy układ sklepu wyrażony prostym rysunkiem może być zastrzeżony jako znak towarowy? Firma Apple chce go zastrzec, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że to możliwe.

Firma Apple ma imponującą listę zastrzeżonych znaków towarowych, których potrafi bronić bardzo drapieżnie. To nie przeszkadza firmie w zdobywaniu kolejnych znaków i to nawet takich, które większości z nas trudno byłoby nazwać “znakami” czy w ogóle “własnością intelektualną”.

W 2010 r. Apple zgłosiła do rejestracji w USA trójwymiarowy znak towarowy przedstawiający jej flagowe sklepy w formie prostego kolorowego rysunku, takiego jak ten obok.

Przyznacie, że to dość zaskakujący sposób na zastrzeganie kształtu sklepu? To tylko rysunek, bez wskazania jakiegokolwiek rozmiaru albo proporcji. Mimo wszystko ten znak został zarejestrowany przez United States Patent and Trademark Office (USPTO).

Apple chciała oczywiście rozszerzyć ochronę tego znaku. W 2013 r. Deutsches Patent- und Markenamt (niemiecki urząd patentowy) odmówił udzielenia ochrony temu znakowi na terytorium Niemiec. Urząd uznał, że to tylko przedstawienie powierzchni przeznaczonych do sprzedaży. Może ono być istotne, ale czy jest “znakiem”? Czy naprawdę konsument będzie oceniał pochodzenie towaru na podstawie kształtu sklepu?

Apple wniosła skargę na wspomnianą decyzję do Bundespatentgericht (federalnego sądu patentowego, Niemcy). Sąd ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości między innymi z pytaniem, czy przedstawienie zagospodarowania powierzchni handlowej w formie zwykłego rysunku, bez wskazania jakiegokolwiek rozmiaru ani proporcji, może być zarejestrowane jako znak towarowy.

W wydanym wyroku (dot. sprawy C-421/13) Europejski Trybunał Sprawiedliwości przypomniał, że znak towarowy musi stanowić oznaczenie, być wyrażony w formie graficznej oraz musi umożliwiać odróżnianie “towarów” lub “usług” jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw.

Trybunał stanął więc na stanowisku, że rysunek obrazujący zagospodarowanie powierzchni handlowej może stanowić znak towarowy, jeżeli spełnia warunek nr 3 (umożliwia odróżnienie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw).

Według trybunału nie można wykluczyć, że zagospodarowanie powierzchni handlowej pozwoli zidentyfikować towary lub usługi danej firmy. Może tak być wówczas, gdy to zagospodarowanie w sposób znaczący odbiega od normy lub zwyczajów panujących w danym sektorze gospodarki.

Można więc najkrócej powiedzieć, że kluczowe znaczenie będzie miała nie tyle forma przedstawienia znaku, ile jego odróżniający charakter. Charakter ten – zdaniem trybunału – należy w praktyce oceniać w odniesieniu do towarów lub usług objętych zgłoszeniem oraz sposobu postrzegania go przez właściwy krąg odbiorców.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szaman 13.07.2014 12:50

  za niedługo k**a zastrzegą nam powietrze jako znak towarowy!

  Ja pie** kiedy ten powalony kapitalizm wraz z jego całym absurdem się skończy!

 2. luzak1977 14.07.2014 09:12

  Wodę sprywatyzują, jedzenie też i zastrzegą jako znak.

 3. lboo 14.07.2014 11:47

  @Szaman: “kiedy ten powalony kapitalizm wraz z jego całym absurdem się skończy”

  Jak ludzie przestaną w niego wierzyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.