Ukarać policjantów, którzy nielegalnie skuli związkowców

Opublikowano: 09.03.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1459

Podjęcia działań dyscyplinarnych wobec policjantów, którzy z niewiadomych powodów zatrzymali działaczy związkowych zmierzających na protest do Warszawy domaga się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

30 października 2020 roku grupa związkowców Inicjatywy Pracowniczej zmierzała z Poznania do Warszawy na protest przeciwko wyrokowi TK wymierzonemu w kobiety. Na rogatkach stolicy zostali zatrzymani przez patrol policji. „Stróże prawa” wyciągnęli jedną z pasażerek siłą z auta, rzucili na ziemię i zakuli w kajdanki, nie podając przyczyny tak brutalnego zachowania. Następnie przewieźli całą grupę na komisariat w Pruszkowie. Tam działaczy pracowniczych poddano testom na obecność alkoholu i narkotyków, które nie wykazały nic. Po trzech godzinach zostali zwolnieni – bez protokołu zatrzymania, ani jakiegokolwiek wyjaśnienia.

Związkowcy złożyli skargę do Sądu Rejonowego w Pruszkowie, który 26 stycznia uznał, że nie było żadnej podstawy do zatrzymania jadących na protest, gdyż nie popełnili oni żadnego przestępstwa czy wykroczenia, ani też nie było problemu z ustaleniem ich tożsamości. Sąd zaakcentował też, że samochód był zatrzymywany kilka razy na kontrole, a więc nie było mowy o jakimkolwiek zagrożeniu z jego strony dla ruchu drogowego. Tak więc zatrzymanie było bezprawne.

Na podstawie tego wyroku Rzecznik Praw Obywatelskich, monitorujący sprawę od początku z własnej inicjatywy, wystąpił o podjęcie działań dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy, którzy przekroczyli swoje uprawnienia. „Zgodnie z ustawą o Policji, policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. A funkcjonariusz ślubuje służyć wiernie Narodowi i chronić ustanowiony Konstytucją porządek prawny, który obejmuje również sferę konstytucyjnych wolności przysługujących jednostce. Niedopełnienie tego obowiązku wynikającego ze złożonego ślubowania stanowi także naruszenie dyscypliny służbowej” – czytamy na stronie RPO.

„W sprawie tej zachodzą więc ustawowe podstawy uzasadniające pociągnięcie funkcjonariuszy do odpowiedzialności za popełnione przewinienia dyscyplinarne. Rzecznik wnosi zatem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy z tej sprawy” – zapowiedziało biuro Adama Bodnara.

Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 11 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.