Ujawniono szczegóły nowej zmowy cenowej OPEC+

Opublikowano: 10.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1160

Uczestnicy porozumienia OPEC+ w okresie od maja do czerwca zobowiązali się do zmniejszenia produkcji łącznie o dziesięć milionów baryłek dziennie, jednak by porozumienie weszło w życie, wymagana jest zgoda Meksyku, poinformowało Ministerstwo Energetyki Azerbejdżanu.

OPEC+ po dziesięciogodzinnych rozmowach w czwartek przyjął deklarację współpracy z zastrzeżeniem, że Meksyk, który nie zgodził się na proponowane warunki, musi zobowiązać się do przestrzegania uzgodnionych kwot. „Na tym etapie zobowiązania produkcyjne wyniosły 6,085 milionów baryłek dziennie dla krajów OPEC i 3,915 miliona baryłek dziennie dla krajów spoza OPEC” – poinformowało Ministerstwo Energii Azerbejdżanu.

Przez resztę roku całkowita redukcja produkcji wyniesie osiem milionów baryłek, czyli 18% poziomu z października 2018 roku. Od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku OPEC+ zobowiązuje się do ograniczenia produkcji o sześć milionów baryłek, co stanowi 14% poziomu z października 2018 roku.

Jak wynika z ostatniego komunikatu ze spotkania, Rosja i Arabia Saudyjska, wdrażając nowe porozumienie OPEC+, od maja do końca czerwca będą musiały produkować nie więcej niż 8,5 miliona baryłek ropy dziennie.

Według źródeł „Sputnika” Meksyk i inni uczestnicy OPEC+ nie zgodzili się z propozycjami odnośnie bazowej redukcji produkcji w ramach nowego porozumienia. Władze tego kraju nie zgodziły się na trzyetapowe kwoty w porozumieniu OPEC+ z redukcją produkcji w okresie maj-czerwiec o 400 tysięcy baryłek dziennie od października 2018 roku, wyrażając gotowość do zmniejszenia produkcji tylko o 100 tysięcy baryłek.

Dyskusja będzie kontynuowana w piątek w oparciu o format G20.

Popyt na ropę na świecie spadł w związku z pandemią koronawirusa. Na początku marca kraje OPEC+ nie zdołały porozumieć się odnośnie zmiany parametrów umowy w celu ograniczenia produkcji ropy naftowej lub jej kontynuacji. Arabia Saudyjska nalegała na dodatkowe ograniczenie produkcji, ale nie odpowiadało to Rosji, która zaproponowała utrzymanie istniejących warunków.

W rezultacie od 1 kwietnia uczestnicy porozumienia OPEC+ nie mają już żadnych zobowiązań. Arabia Saudyjska ogłosiła zamiar zwiększenia produkcji, obniżenia cen i oferowania dużych rabatów klientom europejskim, co załamało notowania ropy na rynkach światowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
lboo
Użytkownik
lboo

Ograniczenie wydobycia ropy to prezent dla amerykanów. Amerykanie nie należą do OPEC+ więc ich ograniczenia nie obowiązują i ten popyt który wyniknie z ograniczenia mogą pokryć amerykanie. Czyli nie dość że mogą sprzedać więcej, to jeszcze drożej.

Poza tym po obecnej cenie produkcja ropy jest nieopłacalna. Ale cena ropy to narzędzie uprawiania polityki, więc i takie sytuacje są możliwe. Grą na spadki cen ropy Rosja trochę przycisnęła amerykanów, jak widać coś wynegocjowali skoro postanowili “podnieść ceny”.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ