Ujawniono kolejne tajne więzienie CIA

Opublikowano: 16.12.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 263

Wspólne dochodzenia dziennikarzy Associated Press, dziennika “Süddeutsche Zeitung” i telewizji ARD wykazało, że CIA utrzymywała swoje więzienie także w stolicy Rumunii, Bukareszcie. W budynku usytułowanym w centrum miasta CIA przetrzymywała i torturowała osoby, które uznawała za terrorystów. Placówka znajdowała się w budynku rumuńskich służb specjalnych, konkretnie Narodowego Biura Rejestracyjnego, a do przestępczej działalności CIA dochodziło tam za wiedzą i zgodą rządu Rumunii.

Dziennikarze dotarli do byłego agenta CIA, który potwierdził istnienie placówki, wskazał miejsce, gdzie się znajdowała i potwierdził, że dochodziło tam do torturowania ludzi. Rzecznik prasowy Narodowego Biura Rejestracyjnego, w budynku którego agenci CIA prowadzili swą katownię, zaprzeczył całej sprawie, a CIA odmówiła komentarza. Placówka CIA w Bukareszcie miała operacyjną nazwę “Bright Light”.

Obiekt nadawał się na więzienie, gdyż jako budynek rządowy zawsze był dobrze strzeżony i dysponował tajną piwnicą, do której był dobry dostęp z bocznej drogi. Zapewniał też pewną dyskrecję, gdyż na tle stałego ruchu i stałej obecności ochrony, obecność dodatkowej placówki CIA nie budziła zainteresowania ludzi z zewnątrz. Pracownikom więzienia w celach konspiracyjnych zakazano opuszczania jego terenu. Cele znajdowały się w piwnicach i wszyscy więźniowie pozbawieni byli dostępu do światła dziennego. Według zastrzegających sobie anonimowość byłych pracowników tego więzienia, piwniczne więzienie składało się z sześciu komórek ustawionych na sprężynach, które kołysząc się powodowały dezorientację u więźniów.

W czasie gdy na jaw wyszło istnienie więzienia CIA w Rumunii, minister spraw zagranicznych tego kraju w odpowiedzi na pytanie Rady Europy o istnienie tajnego ośrodka CIA, odpowiedział, że żadne takie miejsce na terenie kraju nie istnieje i że żadne takie praktyki nie miały miejsca.

W placówce przetrzymywano między innymi Chalida Szejka Mohameda, którego CIA oskarżając o rzekomy udział w zamachach 11 września porwała w Pakistanie w marcu 2003 roku i przez kilka lat torturowała w swoich więzieniach i obozach, między innymi w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantánamo, gdzie do teraz, podobnie jak setki innych, bez prawa do adwokata i bez sprawiedliwego traktowania oczekuje na proces. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w swym przemówieniu przedwyborczym zapowiedział zamknięcie więzienia w Guantánamo. Jednakże dotychczas utrzymywani tam są ludzie oskarżani o współudział w uprawianiu terroryzmu. Jednak co do większości z nich nie ma żadnych dowodów na udział w działalności terrorystycznej, a wielu trafiło tam przez przypadek. Jeśli chodzi o Chalida Szejka Mohameda, to w 2010 roku dziennikarze BBC dotarli do dowodów na to, że przetrzymywany był on także w tajnym wiezieniu na terenie Polski, gdzie był poddawany torturom. Według dziennikarzy Associated Press, placówkę w Bukareszcie otwarto po tym, jak CIA zdecydowała się na zamknięcie swojego więzienia w Polsce.

Kontrowersje wokół tajnych więzień CIA dotyczą między innymi tego, że ich istnienie na terenie państw Unii Europejskiej stoi w całkowitej sprzeczności z prawem obowiązującym w UE. W takich ośrodkach nie są respektowane żadne prawa obywatelskie czy normy procesowe. Ludzie są absolutnie pozbawieni wszelkich praw. Nikt o nich nie wie i nawet przypadek zamordowania któregoś z więźniów może być z łatwością utrzymany w całkowitej tajemnicy. CIA wybiera na swoje katownie różne miejsca nadające się do dyskretnego prowadzenia przesłuchań. W Polsce taki zakład istniał na terytorium bazy wojskowej, na Litwie działał na terenie szkoły jazdy konnej.

Istnienie sieci tajnych więzień CIA wyszło na jaw w 2005 roku. Ujawniono przy okazji, że agenci CIA stosowali tam tortury, których formalnie na terenie USA nie wolno im było stosować. W 2006 roku ówczesny prezydent USA George Bush przyznał, że CIA prowadzi liczne więzienia poza granicami USA, jednak nie chciał wyjawić w jakich krajach się one mieszczą. O wielu z tych więzień nie wiadomo, jednak dziennikarze zdołali ustalić, że niektóre z nich mieściły się między innymi na Litwie, w Tajlandii, w Rumunii i Polsce. Za każdym razem rządy tych państw odrzucały takie sugestie, jednak w sprawie pojawiało się coraz więcej dowodów. W 2007 roku dochodzenie przeprowadzone na zlecenie Rady Europy wykazało, że wiezienia CIA istnieją w Rumunii, jednak rząd w Bukareszcie wszystkiemu zaprzeczył. Nowe informacje o szczegółowym położeniu ośrodka zaskakują w tym seksie, że mało kto się spodziewał, iż takie więzienie zostanie ulokowane w centrum stolicy.

Także polscy politycy, w tym były premier Leszek Miller zaprzeczają, że na terenie RP znajdowała się katownia CIA, choć sprawę zdążyli już potwierdzić sami Amerykanie.

Opracowanie: Bartłomiej Zindulski
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rebelia
Użytkownik
rebelia

Istnieje prawdopodobieństwo, że i na Ukrainie coś było.
Na pewno była tajna amerykańska baza “Makariv 1” pod Kijowem, ale szczegółów nie znam.

pasanger8
Użytkownik

Panie Miller może skończy pan jak mężczyzna za kratkami?

fm
Użytkownik

“… Taki dobry chłopak musi tułać się po świecie …”