UE zgodziła się na fuzję Bayera z Monsanto

Opublikowano: 24.03.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1282

Unia Europejska wyraziła zgodę na przejęcie amerykańskiego koncernu Monsanto przez niemiecką firmę Bayer. Warta 66 mld dolarów fuzja doprowadzi do powstania największego konglomeratu na światowym rynku nasion i pestycydów.

Decyzja zapadła po tym, jak oba koncerny potwierdziły gotowość wzmocnienia pozycji w sektorze rolnictwa innego giganta: firmy BASF, poprzez przekazanie jej swoich nasion, pestycydów i technologii związanych z cyfryzacją rolnictwa, wartych ponad 6 mld euro.

Europejska Komisarz ds. Konkurencji, Margarethe Vestager, w swoim oświadczeniu powiedziała: „Zgodziliśmy się na przejęcie firmy Monsanto przez firmę Bayer, ponieważ ich deklaracja, warta ponad 6 mld euro, spełnia nasze wymagania odnośnie zachowania konkurencyjności w branży rolniczej. Możemy mieć pewność , że skuteczna rywalizacja oraz dalszy rozwój na rynku nasion, środków ochrony roślin i cyfryzacji rolnictwa, zostaną zachowane.”

Konsolidacja koncernów Bayer i Monsanto (po wcześniejszych fuzjach DuPont z DowChemical i ChemChina z Syngentą) z pewnością wpłynie na kształt światowych rynków związanych z sektorem rolnictwa. Jednocześnie rolnicy wraz z innymi obywatelami zgłaszają obawy, że te nowo powstałe gigantyczne konsorcja będą podnosić ceny oferując zarazem mniejszy wybór i gorszą jakość sprzedawanych przez siebie produktów, także nasion.

Jak donosi agencja prasowa Bloomberg: „W historii urzędowania Vestager jak dotąd nie zapadła tak kontrowersyjna decyzja jak ta dotycząca przedmiotowej fuzji. Ci, którzy nie są z niej zadowoleni, tak jak aktor Mark Ruffalo, zbombardowali ją mailami, wpisami na Tweeterze, listami i pocztówkami prosząc, by zmieniła swoje stanowisko w tej sprawie. Przewidują oni, że połączenie Bayer z Monsanto będzie miało szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie, rolnictwo i środowisko. Vestager odpowiada, że ich obawy odnoszą się do znacznie większego zakresu niż ten, którym ona się zajmuje, tj. ochrony konkurencji.”

W swoim oświadczeniu komisarz dodaje: „Zapewniliśmy pozostawienie w tej branży tej samej liczby graczy co wcześniej. To ważne, ponieważ to rywalizacja sprawia, że rolnicy mają wybór w pestycydach i nasionach różnych odmian i nie płacą za nie horrendalnych sum. Rywalizacja zmusza także do inwestowania w rozwój cyfryzacji rolnictwa, nowych produktów i technologii, z których korzystają zarówno nasi obywatele jak i środowisko.”

Wśród zaniepokojonych decyzją KE jest organizacja Friends of the Earth Europe. Jej członkowie wskazują, że ponad połowa Europejczyków opowiadała się za blokadą tej fuzji przez KE, jednak ich głos nie został wysłuchany. „Powstanie największa i najpotężniejsza na świecie firma agrochemiczna, która będzie wciskać genetycznie modyfikowane nasiona i toksyczne pestycydy wprost na nasze pola i nasze talerze” – twierdzi Adrian Bebb z wyżej wspomnianej organizacji. „Warto też zauważyć, że decyzja Komisji umożliwi koncernom zgromadzenie największej w historii ilości danych z sektora rolniczego. Dzięki temu będą one mogły wpływać na konkurencję i zwiększać swoją kontrolę nad farmerami. Ta decyzja to zła decyzja dla rolników, konsumentów i przyrody.”

Bayer planuje sfinalizować umowę do końca drugiego kwartału br. Nadal jednak potrzebuje zgód, m.in. ze strony amerykańskiej i rosyjskiej. Ci pierwsi, inaczej niż KE, przyznają, że fuzja może niekorzystnie wpłynąć na konkurencyjność w tym sektorze.

Opracowanie: Xebola
Zdjęcie: OccupyReno MediaCommittee (Flickr.com, CC BY-ND 2.0)
Na podstawie: EcoWatch.com/, Bloomberg.com
Źródła polskie: Xebola.wordpress.com, WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 25.03.2018 01:05

    Tym samym mamy GMO przez tylną furtkę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.