UE zatwierdziła jednogłośnie umowę brexitową

Opublikowano: 18.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 233

Liderzy państw Unii Europejskiej jednomyślnie zaakceptowali wczoraj nową Umowę ws. Brexitu wynegocjowaną z przedstawicielami rządu Borisa Johnsona. Jednocześnie jednak, jeszcze przed głosowaniem nad porozumieniem w parlamencie brytyjskim, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaznaczył, że z uwagi na nowe okoliczności ewentualne, kolejne wydłużenie Brexitu jest wykluczone.

Z przyjęciem nowej Umowy ws. Brexitu niezawierającej mechanizmu backstop i uznającej, że Irlandia Północna pozostanie w unii celnej Zjednoczonego Królestwa oraz do pewnego stopnia w obrębie unijnego jednolitego rynku, nie było wczoraj na szczycie w Brukseli najmniejszego problemu. Ostateczny tekst dopracowanej umowy polecił przyjąć liderom państw UE Michel Barnier – główny negocjator Brexitu po stronie unijnej.

„Rada Europejska zatwierdza umowę o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Na tej podstawie Rada Europejska wzywa Komisję, Parlament Europejski i Radę do podjęcia niezbędnych kroków w celu zapewnienia, że umowa może wejść w życie z dniem 1 listopada 2019 r.” – czytamy w oświadczeniu wydanym po spotkaniu przywódców państw i rządów UE.

Na konferencji prasowej zorganizowanej po szczycie UE Michel Barnier, Jean-Claude Juncker i Donald Tusk wyrazili ubolewanie z powodu faktu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale jednocześnie przyznali, że czują ulgę, iż udało się osiągnąć nowe porozumienie. „Ja również bardzo żałuję Brexitu. Głęboko tego żałuję. Ale szanujemy to, to był suwerenny wybór większości w Wielkiej Brytanii. Ja sam mam w sobie tendencje gaullistowskie, ale bardzo podziwiam Wielką Brytanię… Nigdy nie zapomnimy solidarności okazanej przez Brytyjczyków w najtrudniejszej dla nas godzinie” – wyraził swoje ubolewanie Barnier.

Po zawarciu nowej umowy brexitowej żegnający się ze stanowiskiem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaznaczył, że Wspólnota nie zgodzi się na kolejne wydłużenie Brexitu. Juncker chciał tym samym wzmocnić presję na brytyjskich deputowanych do Izby Gmin, aby przyjęli w sobotę umowę wynegocjowaną przez Johnsona. Sam premier, mimo sprzeciwu wobec umowy Partii Pracy i północnoirlandzkiej partii DUP, jest przekonany, że umowa zostanie na jutrzejszym posiedzeniu w parlamencie zatwierdzona.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o