UE zapowiada walkę z fake-newsami

Opublikowano: 26.04.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 906

UE jest przede wszystkim ostrożna ze względu na rozsyłanie fake-newsów w czasie zbliżającej się kampanii wyborczej przed wyborami europejskimi (2019 r.), tym bardziej w obliczu ostatniej, głośnej afery Cambridge Analytica.

Julian King, komisarz Zarządzania Bezpieczeństwa UE uważa, że firmy mogłyby podpisać dobrowolny kod postępowania, aby zapobiec „niewłaściwemu wykorzystania platform społecznościowych do rozsyłania informacji celowo wprowadzających w błąd”. Kod miałby zawierać deklaracje, które zapewniłyby większą przejrzystość i stałoby się oczywistym, dlaczego Facebook lub Twitter przedstawia konkretne reklamy, które często są źródłami fake-newsów.

Inny pomysł polega na tym, że reklamy polityczne mogłyby wyświetlać informacje, kto za nie zapłacił. „Sprawdzamy, czy uda nam się osiągnąć porozumienie polityczne z kluczowymi, wpływowymi platformami mediów społecznościowych”, powiedział King. Dodał, że przydałyby się szybkie działania, które „zwiększyłyby przejrzystość, identyfikowalność i rozliczalność platform, ale bez wchodzenia w pułapkę cenzury”.

Oczywiście pojawiają się też głosy przeciwne, głównie ze strony firm zajmujących się technologią cyfrową. „Przez wiele dziesięcioleci mieliśmy grupę widzów telewizyjnych, którzy otrzymywali reklamy w określonym czasie przy określonych programach. To przecież nie jest nielegalne”, powiedziała Cecilia Bonefeld-Dahl, dyrektor generalny Digital Europe.

Wątpliwa wydaje się też droga dobrowolnych zmian ze strony społecznościowych gigantów. „Sądząc z wcześniejszych doświadczeń, możliwość samoregulacji nie sprawi, że dojdzie do realnych zmian, przynajmniej jeśli chodzi o Facebooka”, powiedział jeden z uznanych członków grupy ekspertów Unii Europejskiej.

Pojawiają się też pomysły stricte polityczne. Przykładowo prezydent Francji Emmanuel Macron chce, aby władze nadzorujące wybory posiadały podczas wyborów nadzwyczajne uprawnienia do usuwania fałszywych wiadomości. Niemcy natomiast wprowadzili ustawę, według której język nienawiści czy fake-news (w przypadku nie usunięcia tychże nielegalnych treści) mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 50 mln euro.

Autorstwo: BT
Zdjęcie: Simon (CC0)
Na podstawie: The Guardian
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Abomingo 17.05.2018 19:54

    …a więc 😉 ……Orwell miał rację ! ………

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.