UE zamawia miliony dawek szczepionki na ptasią grypę

Unia Europejska ogłosiła podpisanie umowy na zabezpieczenie ponad 40 milionów dawek profilaktycznej szczepionki przeciw ptasiej grypie. Pierwsze dostawy trafią do Finlandii, co zapowiedzieli unijni urzędnicy w poniedziałek.

Umowa gwarantuje do 665 000 dawek od producenta szczepionek CSL Seqirus i obejmuje opcję na kolejne 40 milionów szczepionek na maksymalnie cztery lata. Szczepionki będą wspólnie zamawiane przez organ ds. zdrowia w sytuacjach nadzwyczajnych HERA Komisji Europejskiej oraz 15 krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dawki przeznaczone są dla osób najbardziej narażonych na kontakt z wirusem, takich jak pracownicy ferm drobiarskich i lekarze weterynarii. Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania również zabezpieczają dawki profilaktycznych szczepionek.

Wirus H5N1 rozprzestrzenił się na większość stanów USA, dotykając przede wszystkim drobiu, a w ostatnich miesiącach ponad 80 gospodarstw mlecznych. Dotychczas nie odnotowano potwierdzonych przypadków przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka, chociaż od 1 kwietnia trzy osoby w USA zostały zakażone po kontakcie z zakażonymi bydłem.

Nie ma aktywnych przypadków u ludzi lub bydła w UE, według stanu na początek czerwca, zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). „Transmisja na ludzi pozostaje rzadkim zdarzeniem i do tej pory nie zaobserwowano trwałej transmisji między ludźmi” – poinformowało ECDC w tygodniowym raporcie za okres od 1 do 7 czerwca. „Ryzyko zooniotycznego przenoszenia się grypy na ogół społeczeństwo w krajach UE/EOG uznaje się za niskie”.

Komisja Europejska, poprzez HERA, zabezpieczyła już 111 milionów dawek szczepionek pandemicznych przeciw grypie od firm GSK i Seqirus, które mogą być dostosowane do każdego aktualnego szczepu wirusa. Naukowcy martwią się, że H5N1 może stanowić zagrożenie pandemiczne od czasu jego odkrycia prawie 30 lat temu. Ale tylko w ciągu ostatnich kilku lat wirus rozszerzył swój globalny zasięg i listę ofiar, docierając niemal do każdego zakątka świata i infekując oraz zabijając setki dzikich i hodowlanych ptaków. Trafił również do coraz większej liczby ssaków. Wybuch w stadach bydła mlecznego — jak dotąd obserwowany tylko w Stanach Zjednoczonych — to najnowszy zwrot w jego historii.

Wygląda na to, że trwają przygotowania do rozpętania kolejnej pandemii i tak się dziwnie składa, że znowu powstaje ona akurat przed wyborami w USA. Czy czeka nas powrót totalitaryzmu medycznego? Niestety to bardzo prawdopodobne, bo projekt COVID-19 udał się doskonale, nikt nie odpowiedział za miliony ofiar na skutek walki z wirusem, a skoro tak powtórka jest bardziej niż pewna.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl