UE wzywa Rosję do uwolnienia Piwowarowa

Opublikowano: 02.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 909

Unia Europejska wezwała władze Rosji do uwolnienia zatrzymanego byłego dyrektora Otwartej Rosji (ruch uznany w Rosji za niepożądany, zakończył swoją działalność) Andrieja Piwowarowa.

Zaapelowano również, aby uchylić ustawę o niepożądanych organizacjach, głosi opublikowane oświadczenie rzecznika służby polityki zagranicznej Unii Europejskiej Petera Stano. „To nie pojedynczy przypadek, on potwierdza trwającą tendencję zawężania przestrzeni w Rosji dla społeczeństwa obywatelskiego, opozycji i krytyki władzy oraz niezależnych mediów. UE apeluje do rosyjskich władz, by natychmiast i bezwarunkowo uwolnić Andrieja Piwowarowa”, głosi dokument. Przy czym Unia Europejska wzywa również „władze rosyjskie, aby uchylić prawo o niepożądanych organizacjach.

Obrona Piwowarowa dzień wcześniej poinformowała Sputnika, że został on zatrzymany na lotnisku Pułkowo w Petersburgu w sprawie o udział w niepożądanej organizacji. Sam Piwowarow na swoim kanale w Telegramie zaznaczył, że został wyprowadzony z samolotu, który już wjechał na pas startowy. Rano we wtorek inne źródło Sputnika w organach ścigania powiedziało, że w środę w jednym z krasnodarskich sądów planowane jest posiedzenie w sprawie Piwowarowa, przypuszczalnie w celu wyznaczenia środków zapobiegawczych. Adwokat, reprezentujący interesy zatrzymanego, poinformował, że śledczy mają zamiar zwrócić się do sądu o wyznaczenie Piwowarowi środka zapobiegawczego w postaci aresztu (w SIZO).

Wczoraj wieczorem kołujący na pasie startowym petersburskiego lotniska samolot PLL LOT, lecący do Warszawy, został zatrzymany. Rosyjskie służby wyprowadziły z pokładu samolotu byłego dyrektora ruchu Otwarta Rosja (ruch uznany w Rosji za niepożądany, zakończył swoją działalność) Andrieja Piwowarowa. Współpracownicy Andrieja Piwowarowa opublikowali później otrzymaną od niego wiadomość i poinformowali, że przeciwko działaczowi wszczęto sprawę w związku ze współpracą z niepożądaną organizacją.

Rosyjska Prokuratura Generalna w 2017 roku uznała działalność trzech zagranicznych organizacji, związanych z Otwartą Rosją, za niepożądaną: OR (Otkrytaja Rossija) z Wielkiej Brytanii, Institute of Modern Russia z USA i Open Russia Civic Movement z Wielkiej Brytanii. W ocenie prokuratury organizacje te, stworzone z inicjatywy byłego szefa JUKOS-u Michaiła Chodorkowskiego, „realizują w Rosji specjalne programy i projekty w celu dyskredytacji rezultatów przeprowadzanych wyborów i uznania ich wyników za nielegalne”.

Zdarzenie skomentował na antenie TVP Info wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz. Według niego „już po zamknięciu drzwi pilot samolotu otrzymał nakaz zatrzymania samolotu i powrotu na miejsce postoju, następnie przedstawiciele służb granicznych weszły na pokład samolotu i wyprosiły Andrieja Piwowarowa”. Dyplomata podkreślił też, że Andriej Piwowarow to kolejny zatrzymany przedstawiciel rosyjskiej opozycji, a rosyjskie władze „rozprawiają się” z przedstawicielami opozycji przed jesiennymi wyborami do Dumy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wujek Polonii 02.06.2021 13:23

    Julian Paul Assange – o nim cisza. Widać wyraźnie, że są równi i równiejszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.