UE wszczyna postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii ws. Brexitu

Opublikowano: 02.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1475

Unia Europejska wszczęła postępowanie sądowe przeciwko Wielkiej Brytanii, po tym jak władze na Wyspie odmówiły porzucenie planów uchylenia części zapisów zawartych w „umowie rozwodowej” poprzez uchwalenie Internal Market Bill w Izbie Gmin.

Prośba UE skierowana do brytyjskiego rządu w sprawie usunięcie fragmentów kontrowersyjnego projektu ustawy Internal Market Bill, która została przyjęta przez posłów brytyjskich w dniu wczorajszym, została odrzucona. Władze na Wyspie oświadczyły, że odpowiedzą „we właściwym czasie”. Konsekwencją tego sporu może być rozprawa przed najwyższym z europejskich sądów – Trybunale Sprawiedliwości (European Court of Justice).

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że ​​Wielka Brytania będzie miała czas tylko do końca listopada na ustosunkowanie się do obaw UE związanych z projektem przepisów. “Ten projekt z samej swej natury stanowi naruszenie zapisu o dobrej wierzy, określonego w umowie o wystąpieniu UK z Unii Europejskiej. Co więcej, jeśli ustawa zostanie przyjęta w takiej postaci, w jakiej znajduje się obecnie, będzie pozostawała w całkowitej sprzeczności z protokołem dotyczącym Republiki Irlandii i Irlandii Północnej” – komentowała szefowa KE.

Ostateczny termin, jaki UE dała Wielkiej Brytanii na usunięcie kontrowersyjnych zapisów ustawy upłynął wczoraj.

„Problematyczne zapisy nie zostały usunięte. Dlatego dziś rano komisja zdecydowała się skierować do rządu Wielkiej Brytanii wezwanie do usunięcia uchybienia. To pierwszy krok w postępowaniu w tej sprawie” – dodawała von der Leyen. „Komisja będzie nadal ciężko pracować nad pełnym i terminowym wdrożeniem umowy Withdrawal Agreement. Dotrzymujemy naszych zobowiązań” – podkreślała.

Co na to strona brytyjska? Rzecznik rządu UK powiedział, że ustawa jest niezbędną “siatką bezpieczeństwa” służącą do ochrony handlu między różnymi częściami Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że posłowie ostatecznie poparli ustawę na początku tego tygodnia. Jednak zanim stanie się prawem, będzie musiał zostać zatwierdzona przez Izbę Lordów.

UE będzie jednak nadal kontynuować rozmowy na temat porozumienia handlowego w Brukseli po Brexicie.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.