UE przekaże miliard euro Afganistanowi

Opublikowano: 13.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1115

63-letnia Niemka Ursula von der Leyen, była minister obrony, dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE), oświadczyła właśnie w Rzymie, gdzie odbywa się szczyt G-20, że Unia przeznaczy miliard euro na pomoc humanitarną dla Afganistanu. Z miejsca zaznaczyła, że trzeba odjąć z tej sumy 300 milionów, które zostały już wydane i że to nie oznacza, że wspólnota zdejmie sankcje z tego kraju. Na Afganistanie ciążą teraz restrykcje jak na Jemenie, Kubie, czy Wenezueli. Afgańskie pieniądze w zachodnich bankach są niedostępne dla rządu, od kiedy zachodni okupanci przegrali wojnę i uciekli.

Delegacja rządu afgańskiego w stolicy Kataru ma w tych dniach dużo zajęć: najpierw spotkała się z wysłannikami Waszyngtonu, a dziś z dyplomatami europejskimi. Amerykanie przed szczytem G-20 w Rzymie zdecydowali się podjąć rozmowy z talibami w Doha, stolicy emiratu Kataru, który popiera niepodległy rząd afgański. „Chcemy dobrych stosunków z całym światem. Wierzymy w zrównoważone relacje międzynarodowe. Takie dobre stosunki mogą uratować Afganistan przed destabilizacją” – mówił Amir Chan Muttaki, szef afgańskiej dyplomacji po pierwszych rozmowach z delegacją USA i zapowiedział dialog z Unią Europejską.

W Rzymie von der Leyen oświadczyła, że miliard jest konieczny, żeby „uniknąć załamania humanitarnego i społeczno-gospodarczego w Afganistanie”. Do tego Unia wyśle trochę szczepionek covidowych. Chce też zrobić wszystko, by te pieniądze nie przeszły przez rząd afgański, że pomoc będzie „bezpośrednia”. By to uzyskać, Unia musi najpierw uzgodnić to z afgańskim rządem. Wszystko inne pozostanie „zamrożone” – zarówno depozyty państwa afgańskiego w świecie zachodnim, możliwości handlowe, jak i pomoc strukturalna, są dużo więcej warte niż rzucony miliard.

Decyzja ogłoszona przez przewodniczącą KE została podjęta w czasie spotkania europejskich ministrów rozwoju, którym bardzo zależało, by „uniknąć katastrofy humanitarnej bez uznawania rządu talibów”. Zachodnie sankcje odbijają się mocno na losie Afgańczyków, zetkniętych z nagłym przerwaniem kontaktów międzynarodowych. Podyktowały go Stany Zjednoczone i NATO, które przegrały wojnę z Afganistanem. Już za rządów kolaboranckich i w czasie wojny sytuacja gospodarcza kraju mocno kulała, a teraz nadeszła prawdziwa bieda. Jak boją się w Unii, spowoduje to wzmożoną emigrację.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.