UE ogłasza koniec ery samochodów spalinowych

Opublikowano: 11.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1808

To już pewne, Unia Europejska ogłosiła koniec samochodów z napędem spalinowym. Zakaz sprzedaży tego typu pojazdów ma zacząć obowiązywać w 2035 roku. Do tego czasu motoryzacyjny krajobraz na Starym Kontynencie zmieni się z pewnością nie do poznania. Wielu producentów już zapowiedziało odejście od konwencjonalnych napędów.

Unia Europejska planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów z napędem spalinowym już w 2035 roku. Ma to oczywiście związek z walką o ochronę klimatu oraz poprawę jakości powietrza. To także element bardziej dalekosiężnego planu, który ma uczynić Europę bezemisyjnym kontynentem w 2050 roku. Aby było to możliwe, konieczne są poważne zmiany w wielu dziedzinach życia, w tym także w motoryzacji. Problem ma także wielu producentów samochodów, którzy do tej pory nie czynili kroków w kierunku elektromobilności.

Co ważne, zmiany będą wprowadzane stopniowo. Oznacza to, że jeszcze przed 2030 rokiem średnia ilość spalin, które emitowane są przez samochody, ma zostać zmniejszona o 55%.

Niektórzy producenci już jakiś czas temu ogłosili przejście na napęd elektryczny, które ma się dokonać w najbliższych latach. Chodzi tutaj przede wszystkim o firmy, które produkują i sprzedają naprawdę dużo pojazdów – na przykład Ford, Opel czy Volkswagen, jak i producenci znacznie droższych pojazdów, dla których dostosowanie silników spalinowych do nowych norm jest nie tylko problematyczne, ale i kosztowne. Do tej drugiej grupy należy zaliczyć chociażby Jaguara i Volvo. Wydaje się, że największy problem będą mieć producenci samochodów sportowych z najwyższej półki, dla których silniki spalinowe stanowią wizytówkę oraz pokaz możliwości ich inżynierów.

Zakaz sprzedaży samochodów z napędem spalinowym wymusi bardzo poważne zmiany w motoryzacyjnym krajobrazie Europy. Chodzi tutaj nie tylko o to, że na drogi wyjadą miliony aut elektrycznych, ale przede wszystkim o to, że niezbędne będzie zapewnienie odpowiedniej infrastruktury do ich ładowania. Unia Europejska już dziś planuje wymuszenie na państwach członkowskich rozwój sieci ładowania. Zgodnie z założeniami do 2025 roku na każde 60 km dróg ma przypadać co najmniej jedna stacja.

Problem z brakiem stacji ładowania pojazdów elektrycznych szczególnie widoczny jest w Polsce. Otóż wiele osób, które nawet byłyby zainteresowane zakupem któregoś z modeli, nierzadko rezygnuje, ponieważ obawiają się, że nie będą miały możliwości ich ładowania.

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów z napędem spalinowym to również początek problemów zupełnie innej natury. Otóż należy się spodziewać, że w ten sposób popyt na auta elektryczne znacząco wzrośnie. Spowoduje wzrost zapotrzebowania na surowce niezbędne do produkcji takich pojazdów, co z kolei może pociągnąć za sobą konsekwencje natury gospodarczej. To również duży cios w branżę zajmującą się wydobywaniem oraz przetwarzaniem ropy naftowej. Zapotrzebowanie na ten surowiec bowiem drastycznie spadnie.

Niektórzy przedstawiciele branży motoryzacyjnej przyznają wprost, że wprowadzenie takiego zakazu to poważna ingerencja w wolność wyboru konsumentów. To również brak możliwości rozwoju innych technologii, takich jak na przykład paliwa syntetyczne.

Zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi będzie miał jeszcze jeden skutek. Otóż osoby zainteresowane takimi pojazdami zostaną skazane wyłącznie na rynek wtórny. Ten z kolei będzie się z roku na rok kurczył, przez co można spodziewać się wzrostu cen samochodów z konwencjonalnym napędem.

O tym, że przyszłość motoryzacji jest elektryczna, mówi się już od kilku lat. Okazuje się jednak, że ta przyszłość jest bliżej, niż wszystkim się wydawało. Unia Europejska zapowiedziała bowiem, że już w 2035 roku na jej terenie obowiązywać będzie zakaz sprzedaży samochodów z napędem spalinowym. Niektórzy producenci zapowiedzieli odejście od konwencjonalnych silników nawet wcześniej, aby przygotować się do zupełnie nowych warunków.

Autorstwo: AutoVIPek
Źródło: MagazynFakty.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Murphy 11.02.2022 12:07

  Tylko jak sieć elektryczna ma to obciążenie wytrzymać? Tego pewnie EU geniusze wcale nie wzięli pod uwagę.

 2. Strangersama 11.02.2022 17:07

  Już teraz straszą nas blackoutami a co dopiero jak każdy samochód będzie elektryczny

 3. Szwęda 11.02.2022 18:31

  Elektromobilność generuje o wiele więcej syfu do środowiska niż motoryzacja spalinowa!

 4. belfanior 12.02.2022 12:17

  A coz to za durny tytul:”To juz pewnie???” Do 2035 jeszcze 13 lat, autor powinien zauwazyc jak w ostatni h latach poglady decydentow sie zmienia ja…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.