UE nie uznała Łukaszenki za legalnego prezydenta Białorusi

Opublikowano: 24.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 521

Inauguracja Aleksandra Łukaszenki pozbawiona legitymizacji demokratycznej prowadzi do pogłębienia kryzysu na Białorusi – napisano w oświadczeniu szefa dyplomacji Unii Europejskiej Josepa Borrela. „Unia Europejska ponownie potwierdza, że wybory prezydenckie z 9 sierpnia na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe. UE nie uznaje ich wyników, które zostały sfałszowane. W związku z tym tak zwana inauguracja 23 września 2020 roku i nowy mandat prezydencki, na jaki pretenduje Łukaszenka, są pozbawione jakiejkolwiek legitymizacji demokratycznej” – zaznaczono w dokumencie.

​W środę 23 września Alaksandr Łukaszenka objął urząd prezydenta Białorusi. Ceremonia inauguracji odbyła się w Pałacu Niepodległości w Mińsku. Europejskie kraje zgodnie wypowiadają się, że ich zdaniem Łukaszenka nie ma legitymacji do rządzenia krajem. „Niemcy nie uznają Alaksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi mimo jego środowej inauguracji” – oświadczył rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Dodał, że Berlin chce jak najszybszego uzgodnienia sankcji na Białoruś przez Unię Europejską.

Podobne stanowisko przyjęła Litwa. Prezydent Gitanas Nauseda powiedział w środę, że Litwa nie uznaje Aleksandra Łukaszenki za prawowitego przywódcę Białorusi, a ceremonia inauguracji w Mińsku nie zmienia tej sytuacji. Szefowa MSZ Szwecji Ann Linde oświadczyła na „Twitterze”, że Aleksander Łukaszenka stracił demokratyczną legitymację do rządzenia Białorusią. Wybory 9 sierpnia nie były ani wolne, ani uczciwe. „Nadal będziemy pociągać go do odpowiedzialności za przemoc i represje wobec przeciwników politycznych i pokojowo zachowujących się demonstrantów” – zaznaczyła.

Stany Zjednoczone nie uznają Aleksandra Łukaszenki za wybranego zgodnie z prawem prezydenta Białorusi, oświadczył w środę rzecznik Departament Stanu. „Wybory 9 sierpnia nie były ani wolne, ani uczciwe. Ogłoszone wyniki były sfałszowane i nie były prawomocne. Stany Zjednoczone nie mogą uznać Aleksandra Łukaszenki wybranym zgodnie z prawem liderem kraju” – powiedział Sputnikowi rzecznik, komentując środową inaugurację Łukaszenki.

Inaugurację skomentował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. „To wydarzenie jedynie potwierdza, że Łukaszenka ma świadomość tego, co zrobił, fałszując wyniki wyborów” – napisał na „Facebooku”. „Ma świadomość, że nie ma poparcia własnego narodu, a agresja, której się dopuszcza wobec obywateli Białorusi jest niedopuszczalna” – podkreślił. Wyjaśnił także stanowisko Polski w tej sprawie. „Białoruś musi być suwerenna, a niezbędnym warunkiem tego są uczciwe wybory, w których to Białorusini, a nie aparat represji, zdecydują o wyborze władz. Wybory, które nie są demokratyczne, nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju. Będziemy konsekwentnie popierać wszelkie działania na rzecz pomocy represjonowanym i powtórzenia wyborów na Białorusi w demokratycznej formule” – podsumował.

Wcześniej zaprzysiężenie Łukaszenki skomentowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Prezydent wybrany w niedemokratycznych wyborach nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę niezależnie od tego czy zaprzysiężenie będzie potajemne, czy oficjalne” – głosi komunikat resortu spraw zewnętrznych.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. ittelien 24.09.2020 13:23

    tragedia, po co Polska sie wpierd…

  2. agama 24.09.2020 14:10

    nie ma to jak rozwalić kraj gospodarczo i jeszcze wojnę mu urządzać

  3. lcoyote 24.09.2020 18:03

    Autor pisze “Europejskie kraje zgodnie wypowiadają się, że ich zdaniem Łukaszenka nie ma legitymacji do rządzenia krajem.” – a kto powinien mieć? Może Merkiel, Kaczyński lub Duda? – a jak przeprowadzono tzw. demokratyczne wybory na prezydenta Polski? tzw. demokracja zachodnia jest ZAMORDYZMEM

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.