UE nie uznała Łukaszenki za legalnego prezydenta Białorusi

Opublikowano: 24.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 88

Inauguracja Aleksandra Łukaszenki pozbawiona legitymizacji demokratycznej prowadzi do pogłębienia kryzysu na Białorusi – napisano w oświadczeniu szefa dyplomacji Unii Europejskiej Josepa Borrela. „Unia Europejska ponownie potwierdza, że wybory prezydenckie z 9 sierpnia na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe. UE nie uznaje ich wyników, które zostały sfałszowane. W związku z tym tak zwana inauguracja 23 września 2020 roku i nowy mandat prezydencki, na jaki pretenduje Łukaszenka, są pozbawione jakiejkolwiek legitymizacji demokratycznej” – zaznaczono w dokumencie.

​W środę 23 września Alaksandr Łukaszenka objął urząd prezydenta Białorusi. Ceremonia inauguracji odbyła się w Pałacu Niepodległości w Mińsku. Europejskie kraje zgodnie wypowiadają się, że ich zdaniem Łukaszenka nie ma legitymacji do rządzenia krajem. „Niemcy nie uznają Alaksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi mimo jego środowej inauguracji” – oświadczył rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Dodał, że Berlin chce jak najszybszego uzgodnienia sankcji na Białoruś przez Unię Europejską.

Podobne stanowisko przyjęła Litwa. Prezydent Gitanas Nauseda powiedział w środę, że Litwa nie uznaje Aleksandra Łukaszenki za prawowitego przywódcę Białorusi, a ceremonia inauguracji w Mińsku nie zmienia tej sytuacji. Szefowa MSZ Szwecji Ann Linde oświadczyła na „Twitterze”, że Aleksander Łukaszenka stracił demokratyczną legitymację do rządzenia Białorusią. Wybory 9 sierpnia nie były ani wolne, ani uczciwe. „Nadal będziemy pociągać go do odpowiedzialności za przemoc i represje wobec przeciwników politycznych i pokojowo zachowujących się demonstrantów” – zaznaczyła.

Stany Zjednoczone nie uznają Aleksandra Łukaszenki za wybranego zgodnie z prawem prezydenta Białorusi, oświadczył w środę rzecznik Departament Stanu. „Wybory 9 sierpnia nie były ani wolne, ani uczciwe. Ogłoszone wyniki były sfałszowane i nie były prawomocne. Stany Zjednoczone nie mogą uznać Aleksandra Łukaszenki wybranym zgodnie z prawem liderem kraju” – powiedział Sputnikowi rzecznik, komentując środową inaugurację Łukaszenki.

Inaugurację skomentował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. „To wydarzenie jedynie potwierdza, że Łukaszenka ma świadomość tego, co zrobił, fałszując wyniki wyborów” – napisał na „Facebooku”. „Ma świadomość, że nie ma poparcia własnego narodu, a agresja, której się dopuszcza wobec obywateli Białorusi jest niedopuszczalna” – podkreślił. Wyjaśnił także stanowisko Polski w tej sprawie. „Białoruś musi być suwerenna, a niezbędnym warunkiem tego są uczciwe wybory, w których to Białorusini, a nie aparat represji, zdecydują o wyborze władz. Wybory, które nie są demokratyczne, nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju. Będziemy konsekwentnie popierać wszelkie działania na rzecz pomocy represjonowanym i powtórzenia wyborów na Białorusi w demokratycznej formule” – podsumował.

Wcześniej zaprzysiężenie Łukaszenki skomentowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Prezydent wybrany w niedemokratycznych wyborach nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę niezależnie od tego czy zaprzysiężenie będzie potajemne, czy oficjalne” – głosi komunikat resortu spraw zewnętrznych.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ittelien
Użytkownik
ittelien

tragedia, po co Polska sie wpierd…

agama
Użytkownik

nie ma to jak rozwalić kraj gospodarczo i jeszcze wojnę mu urządzać

lcoyote
Użytkownik
lcoyote

Autor pisze “Europejskie kraje zgodnie wypowiadają się, że ich zdaniem Łukaszenka nie ma legitymacji do rządzenia krajem.” – a kto powinien mieć? Może Merkiel, Kaczyński lub Duda? – a jak przeprowadzono tzw. demokratyczne wybory na prezydenta Polski? tzw. demokracja zachodnia jest ZAMORDYZMEM