Polska podpisze pakt ACTA na początku 2012 r.

Opublikowano: 28.12.2011 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 804

Rada UE zgodziła się na podpisanie ACTA, ale porozumienie nie zostało podpisane w czasie spotkania Światowej Organizacji Handlu (WTO), które miało miejsce w połowie grudnia. “Dziennik Internautów” dowiedział się, że kontrowersyjny dokument zostanie podpisany przez przedstawicieli Polski “w ustalonej dacie”, prawdopodobnie na początku 2012 r.

Przed świętami “Dziennik Internautów” dwukrotnie informował o tym, że Unia Europejska jest bliska podpisania ACTA – międzynarodowego porozumienia dotyczącego własności intelektualnej i m.in. zwalczania piractwa w sieci.

Początkowo sądzono, że Rada UE zgodzi się na podpisanie ACTA 14 grudnia, a przedstawiciele UE oraz rządów państw członkowskich podpiszą porozumienie na konferencji Światowej Organizacji Handlu (WTO), która skończyła się 17 grudnia. Potem decyzję Rady UE odłożono, ale nie na długo. ACTA uzyskała poparcie Rady UE 16 grudnia, o czym bardzo dyskretnie poinformowano na 41 stronie informacji prasowej dotyczącej rolnictwa i rybołówstwa (sic!).

François Head z biura prasowego Rady UE w e-mailu dla “Dziennika Internautów” przyznał, że Rada zgodziła się na podpisanie porozumienia, ale nie powiedział, kiedy ma to nastąpić. WTO również nic nie wspominała o tym fakcie.

“Dziennik Internautów” 19 grudnia zwrócił się z pytaniami o ACTA do biura prasowego rządu. Odpowiedź uzyskaliśmy dzisiaj (27 grudnia) i możemy dzięki temu poinformować, że ACTA nie została jeszcze podpisana przez przedstawicieli UE i Polski. Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego twierdzi, że “Polska, razem z UE i 26 innymi państwami członkowskimi UE zamierza podpisać umowę w ustalonej dacie, planowanej na początek przyszłego roku”.

Donald Tusk dostrzegł ACTA stosunkowo niedawno, ale nic nie wskazuje na to, aby nastawienie MKiDN do tego porozumienia znacząco się zmieniło.

– Stanowisko Rządu RP w sprawie projektów decyzji rady o podpisaniu i zawarciu ACTA zostało przyjęte przez Rząd i pozytywnie zaopiniowane przez sejmową Komisję ds. Unii Europejskiej w sierpniu 2011 r. Wyrażenie poparcia dla podpisania i ratyfikacji ACTA przez Unię Europejską leży w interesie Polski jako państwa aspirującego do grona państw wysoko rozwiniętych, budującego gospodarkę opartą na wiedzy, w której ważną rolę odgrywa kapitał intelektualny, zarówno o charakterze przemysłowym, jak i twórczym – stwierdziło Centrum Informacyjne MKiDN w e-mailu do “Dziennika Internautów”.

Wydaje się również, że nasz rząd wierzy w zapewnienia, że ACTA niewiele zmieni.

– Polskie prawo przewiduje wyższy poziom ochrony praw własności intelektualnej niż przyjęty w porozumieniu ACTA. Z krajowego punktu widzenia – pomimo pojawiających się wątpliwości – ACTA nie stanowi więc żadnego zagrożenia dla konsumentów, internautów ani przedsiębiorców korzystających z własności intelektualnej, natomiast z pewnością zagwarantuje lepszą ochronę polskich właścicieli praw przed naruszeniami dokonywanymi za granicą, przede wszystkim w państwach trzecich, poza Unią Europejską – pisze MKiDN.

Dobre pytanie dla rządu i MKiDN na dziś – po co podpisywać porozumienie, które rzekomo nic nie zmieni?

Oczywiście ten, kto obserwuje temat ACTA z łatwością stwierdzi, że to porozumienie może zmienić bardzo wiele, np. nakładając na operatorów telekomunikacyjnych taką odpowiedzialność, która zmusi ich do filtrowania treści. Są tez inne obawy, np. o dostęp do leków, przyszłość startupów itd.

Niepokojące nie jest jednak tylko to, co ACTA może zmienić, ale to, co już się zmieniło dzięki temu porozumieniu. W czasie prac nad ACTA politycy nauczyli się, w jaki sposób omijać krajowe mechanizmy demokratyczne poprzez prowadzenie negocjacji na szczeblu międzynarodowym i narzucanie nowych zasad właśnie z tego szczebla. Eurodeputowany Stravros Lambrinidis stwierdził, że ACTA to legislacja “piorąca” na poziomie międzynarodowym coś, co było bardzo trudno przepchnąć przez większość parlamentów.

Godny rozważenia jest argument tych przeciwników ACTA, którzy treść porozumienia uznają za mniej istotną. Sam tryb wypracowywania ACTA powinien dawać do myślenia i powinien być przedmiotem sprzeciwu tych polityków, którzy cenią sobie demokrację.

Opracowanie: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów

AKTUALIZACJA

Piotr Waglowski opisał w serwisie Vagla.pl, w jaki sposób sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej w sierpniu 2011 r. pozytywnie opiniowała ACTA. Okazuje się, że po prostu nie zgłoszono uwag do dokumentów COM(2010) 47, COM(2011) 379, 407, 410, 411, 412, 418, 419, 424, 426, 429, 432, 434, 435, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447, 448, 454, 456, 457, 459, 460, 463, 465, 467, 468, 469, 476, 479, 483, 485 oraz COM(2011) 4977.

Wszystko jasne, prawda?


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16 komentarzy

  1. ink 28.12.2011 08:46

    Gdybyś skończył historię i został premierem, całowałbyś twoi panów no stopach. Dlatego tacy ludzie są w rządzie, ogłupianie społeczeństwa, przez ogłupiachych polityków.
    Projekt T.U.S.K jest dotatkowo obciążony dużym kredytem, na synusia.

  2. Obi-Bok 28.12.2011 08:52

    A czegóż innego można było spodziewać się po tym “piesku salonowym”, Tusku? Wije się i przymila na salonach europejskich jak tylko może – liczy, że mu prawdziwi decydenci rzucą jakiś ochłap, coby ‘głodny” nie biegał..

  3. gabriel 28.12.2011 13:04

    (Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 7 – wulgarność)

  4. norbo 28.12.2011 13:34

    Czas ogłosić konkurs na nowa definicje słowa “demokracja”……..

  5. fm 28.12.2011 13:39

    Kłamcy, oszuści i zwyrodniali, działający z premedytacją przestępcy polityczni. Ostał się ino sznur…

  6. qazsew 28.12.2011 16:11

    “zagwarantuje lepszą ochronę polskich właścicieli praw przed naruszeniami dokonywanymi za granicą, przede wszystkim w państwach trzecich, poza Unią Europejską”

    Już widzę jak ukróci to nielegalne pobieranie polskich piosenek i filmów z Afryki, Azji czy Ameryki.Co my mamy do zaoferowania światu? Przecież nikt w Afryce nie będzie robił napisów do naszych filmów lub seriali bo to inna kultura nie mówiąc o tłumaczach języka polskiego. A może się mylę?

  7. edek 28.12.2011 17:43

    Małe sprostowanie. To nie politycy jako grupa społeczna (zawodowa?) wymyślili acta. I chcą za wszelką cenę ją uchwalić. To koncerny mające prawa do różnych wytworów “własności intelektualnej” kupują polityków by zbijać krocie na prawach autorskich. Nawet wielu twórców jest przeciwnych temu “porozumieniu”. Może to subtelna różnica, ale istotna…

  8. Il 28.12.2011 17:50

    znów błąd w tytule.

    Polska nie podpisze bo Polska to WSZYSCY obywatele.

    Podpiszą sprzedajne pasożyty, które zamiast ocenzurować net przed pornografią i przemocą zajmują się pierdołami …zajmują się czyli odwracają uwagę od poważnych problemów np. takich jak prawdziwe bezpieczeństwo obywateli przed euromachlojkami futbolowymi 2012 i w trakcie nich.

  9. FINIX 28.12.2011 22:06

    Niestety, ale to Polska podpisze ponieważ w czasie wyborów ci którzy na nich głosowali dali im przyzwolenie reprezentowania naszego narodu. Z tego miejsca chciał bym podziękować tym co głosowali na nich oraz tym 50% leniom którym nie chciało się ruszyć do urny…

  10. dartan 29.12.2011 00:07

    przestępca tusk – nazwisko jakby spunął ma wiele rzeczy do ukrycia i je ciągle ukrywa …
    http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=5831&Itemid=56

  11. pasanger8 29.12.2011 00:11

    Lecz nade wszystko – słowom naszym,
    Zmienionym chytrze przez krętaczy,
    Jedyność przywróć i prawdziwość:
    Niech prawo – zawsze prawo znaczy,
    A sprawiedliwość – sprawiedliwość.

    Słowa demokracja też to dotyczy -etymologicznie z greckiego oznaczało ono władzę ludu (demos-lud i władzę-kratos)obecni różni tacy wycierający sobie gębę tym słowem od Obamy zaczynając a na co poniektórych głupszych sędziach i prokuratorach w Polsce kończąc.

  12. CD 29.12.2011 09:26

    “Niestety, ale to Polska podpisze ponieważ w czasie wyborów ci którzy na nich głosowali dali im przyzwolenie reprezentowania naszego narodu. Z tego miejsca chciał bym podziękować tym co głosowali na nich oraz tym 50% leniom którym nie chciało się ruszyć do urny…”

    Hehe, Polska nic nie podpisuje. Polska to nie człowiek, nie umie pisać. Podpiszą to politycy, niby w imieniu całego społeczeństwa, ale ja tego nie uznaję. Jeśli prezydent, czy premier coś podpisuje to najwyżej w imieniu tych (i tylko tych) którzy na niego głosowali (nawiasem mówiąc nie jest to nawet 50% społeczeństwa). Jeśli nie poszedłem do wyborów, to na niego nie głosowałem, a więc tym samym nie dałem mu prawa do robienia czegokolwiek w moim imieniu.

  13. adambiernacki 29.12.2011 13:16

    @dartan – komunista to przestępca z definicji:-)

  14. Bimbus 29.12.2011 14:57

    cyt:
    “Jeśli nie poszedłem do wyborów, to na niego nie głosowałem, a więc tym samym nie dałem mu prawa do robienia czegokolwiek w moim imieniu.”

    -właśnie że dałeś! Nie idąc do wyborów zgodziłeś się z wyborem tych co poszli.

  15. norbo 29.12.2011 16:15

    @Bimbus, a do wyboru byla cala masa opcji, ktore ostatecznie i tak doprowadzilyby do poslusznego wykonania polecen tych, ktorzy sprawuja realna wladze 😀 [patrz: Wlochy, Grecja, Hiszpania…]

  16. Roots Chant Rising 29.12.2011 17:48

    Mam nadzieje że wielu POpaprańców dotknie bezpośrednio ta ustawa a raczej jej skutki.
    Jeśli chodzi o wybory to owszem gówniany wybór mieliśmy i niemal każdy sprowadzał się do kanału.Warto jednak pójść na wybory by oddać nieważny głos.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.