UE do 25.06.2021 ma wprowadzić „paszporty covidowe”

Opublikowano: 13.04.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1099

Według polskich mediów do 25 czerwca 2021 roku UE zdąży wprowadzić tzw. paszporty szczepień. “Dokument” ten miałby mieć formę cyfrową i znacznie ułatwić planowanie wakacji w zbliżającym się sezonie letnim.

W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” czytamy o planach wprowadzenia „covidowych paszportów” na poziomie unijnym jeszcze przed sezonem letnim 2021. Jak zapewnia źródło, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, Polska jest już w zasadzie gotowa na wdrożenie takich rozwiązań i czeka jedynie na zielone światło od Komisji Europejskiej. “Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej” – cytujemy wysokiego rangą urzędnika z kancelarii premiera RP za „Rzeczpospolitą”.

Jego słowa zdaje się potwierdzać Ministerstwo Zdrowia, które dało do zrozumienia dziennikarzom “Rz”, iż “Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych”.

„Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z „paszportem covidowym” są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie” – czytamy na łamach poniedziałkowego wydania “Rzeczpospolitej”.

To jednak nie wszystko! Odpowiednie zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 mogłoby (podkreślamy – mogłoby!) pozwolić na unikanie niektórych restrykcji związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Takie rozwiązania stosuje się już na przykład w Izraelu i Nowym Jorku. Znowu, z punktu widzenia “rozkręcania” gospodarki zezwolenie na wyjścia do kina, na stadion czy do restauracji byłoby niezwykle cenne.

Według doniesień “Rzeczpospolitej” w ramach UE trwają prace nad opracowaniem jednolitej struktury w tym względzie i dopracowaniem szczegółów, „a poszczególne państwa zdecydują, jakie dane o swoich obywatelach będą udostępniać”. „Główne zasady są już znane – certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały Covid-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie” – czytamy.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
gajowy
Użytkownik
gajowy

Tylko świnie siedzą w kinie. Tak już było.

Murphy
Użytkownik
Murphy

No tylko jak to w praktyce miałoby wyglądać, bo są już doniesienia, że szczepieni też CowID’a łąpią? Jaka miała by być ważność takiego paszportu? Pewnie nie za długa, bo przecież nowe mutageny sprzedać trzeba. :\

Cami
Użytkownik
Cami

juz mozna gdzies taki lewy kupic i za ile? bo na wakacje chcialbym sie wybrac, tak jak sie wybralem w zeszlym roku – mimo ze zywy mialem nie wrocic z tej zagramanicy :(