UE chce kontrolować nasze słownictwo
UE jest w trakcie tworzenia nowych przepisów, regulujących nazywanie żywności. W proponowanych przepisach dotyczących etykietowania produktów spożywczych, pojawia się m.in. pomysł, by burgery warzywne nie nazywały się „burgery”, ale „krążki”.
Zgodnie z nowymi przepisami przedstawionymi w Brukseli, burgery wegetariańskie mogą zostać przemianowane na „wege krążki”, a kiełbaski wegetariańskie na „wege rurki”. Regulacje, które są już zatwierdzone już przez komitet ds. rolnictwa w Parlamencie Europejskim, miałyby zakazać stosowania określeń takich jak „burger”, „kiełbasa” czy „stek” do produktów, które nie zawierają mięsa.
Jak podaje „The Independent”, niektórzy eurodeputowani uważają, że plan nosi ślady wpływu potężnego europejskiego lobby mięsnego, chcącego chronić swoje zyski, niszcząc modę na weganizm i wegetarianizm zauważalną wśród młodych ludzi. Kochający mięso francuscy eurodeputowani twierdzą jednak, że lobby mięsne nie jest zaangażowane i że nowe regulacje są po prostu wyrazem „zdrowego rozsądku”.
Z drugiej strony, przedstawiciele organizacji pozarządowych protestują, uważając zaproponowane nazewnictwo za zbyt nieatrakcyjne. Przedstawicielka GreenPeace powiedziała „The Independent”: „Zamiast nazywać je „wege krążkami” czy jakoś podobnie, jak sugerują [przedstawiciele UE], nie moglibyśmy nazwać ich po prostu „vurgerami”?”
Stronnictwa wspierające wprowadzenie nowych przepisów wskazują na precedens z 2017 roku. Po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że mleka sojowego nie można określić nazwą „mleko”, ponieważ ma istotnie inny skład niż mleko zwierzęce. Popularna roślinna alternatywa dla mleka obecnie nosi nazwę „napój sojowy”.
Plan, który w komisji PE uzyskał 29 głosami za i 7 głosów przeciw, a jeden wstrzymujący się, zostanie poddany głosowaniu na wspólnym posiedzeniu całego Parlamentu po wyborach europejskich.
Kilka źródeł w PE poinformowało „The Independent”, że biorąc pod uwagę poparcie jakie nowe regulacje zyskały już na etapie prac komisji, istnieje spora szansa, że regulacje zyskają poparcie większości PE i ostatecznie wejdą w życie.
Źródło: PolishExpress.co.uk